niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
wtorek, 14 kwiecień 2015 00:00

Dziesięć spojrzeń na Chopina Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziesięć spojrzeń na Chopina, to nowy projekt 2015 roku Mazowieckiego Instytutu Kultury. Chopin ciągle nas może zaskoczyć, choć wydaje się, że tak dużo o nim wiemy. Takiemu nowemu spojrzeniu na Chopina poświęcony będzie nowy cykl comiesięcznych spotkań w Mazowieckim Instytucie Kultury zatytułowany Dziesięć spojrzeń na Chopina.

Dziesięć spojrzeń na Chopina to cykl wykładów przeprowadzonych przez znawców tematu, egzemplifikowanych i wzbogaconych muzyką najwybitniejszego polskiego kompozytora w wykonaniu naszych wybitnych pianistów. To spotkania tematyczne, podczas których będzie można poznać między innymi literackie i malarskie pasje Chopina, wybrać się na imaginacyjny spacer po Warszawie Chopina, odkryć Chopina jako improwizatora, edytora, pedagoga, a także autora świetnych listów. A wszystko zacznie się od podróży w kosmos z Chopinem! Film nakręcony dla NASA pokazuje misję statku Endeavour, której ekipie w kosmosie towarzyszyła muzyka Chopina nagrana przez polskiego pianistę Karola Radziwonowicza.

Podczas pozostałych wieczorów organizatorzy zajmą się malarskimi i literackimi kontaktami Chopina, jego praktyką pedagogiczną, pianistyką unikalnym darem improwizacji, postarają się choć w niewielkim stopniu zgłębić tajemnice edytorstwa dzieł Chopina, tej niezwykle ezoterycznej wiedzy, która ma jednak swój praktyczny wymiar. Na spotkaniu o Warszawie czasów Chopina, czasów Królestwa Kongresowego, kiedy to kształtowała się osobowość naszego twórcy, nie zabraknie też instrumentu z epoki – takiego na jakim mógł grać młody Chopin. Wykonawcami recitali będą w większości młodzi pianiści, przygotowujący się do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Obok nich artyści uznani.

Spotkanie kończące cykl ukaże natomiast najbardziej intymny obraz Chopina utrwalony w jego listach. Obok rozważań na tematy literackich wartości epistolografii wielkiego kompozytora usłyszymy te kompozycje, o których wzmiankował Chopin w swoich listach.

Kolejne koncerty i tematy tego cyklu planowane są w następujących terminach:
7 maja 2015 Chopin i sztuka edytorska
11 czerwca 2015 Chopin wirtuoz
3 września 2015 Chopin improwizator
8 października 2015 Chopin pedagog
5 listopada 2015 Chopin i Polska
3 grudnia 2015 Chopin literat

Pierwszy koncert odbył się w dniu 8 stycznia 2015 r. w Sali Widowiskowej MIK pod tytułem Chopin i muzyka sfer. Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MIK (pn.- pt. w godz. 11.00-19.00) oraz poprzez aplikację mobilną GOING. Więcej na: http://www.mik.waw.pl/.

a