sobota, kwiecień 19, 2025
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/20486.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/20486
środa, 18 marzec 2015 13:11

50 lat muzycznej pasji Wyróżniony

Napisane przez Ewa Ploplis
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
50 lat muzycznej pasji fot. Ewa Ploplis

Od 11 do 13 kwietnia br. w Sali Balowej Zamku Królewskiego w Warszawie będzie odbywać się cykl koncertów z okazji 50. lecia istnienia Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie.

W koncertach wezmą udział: znani absolwenci szkoły, zagraniczni goście, nauczyciele i obecni uczniowie szkoły. Wśród zaproszonych są maestro Krzysztof Penderecki z Małżonką, która potwierdziła swoją obecność. Udział w uroczystości zapowiedział arcybiskup Kazimierz Nycz. Obecna będzie także córka Grażyny Bacewicz - Alina Biernacka.

Pierwszy koncert, 11 bm. o godz. 16, będzie składać się z części oficjalnej, na której zostaną wręczone nagrody jubileuszowe oraz okoliczne pamiątki i części muzycznej, podczas której będzie wykonany utwór Stanisława Szczycińskiego „14 Encyklik Papieskich" na chór, orkiestrę i solistów. W wykonaniu wezmą udział: kompozytor (fortepian), syn kompozytora Maciej (kontrabas), Jasin Rammal (lektor, bas, absolwent ZPOSM nr 3), Andrzej Borzym jr (tenor absolwent ZPOSM), absolwenci szkoły i uczniowie. Chór przygotowała Liliana Krych. Dyrygować będzie Andrzej Borzym. Zespół wykonawczy będzie liczyć ok. 100 osób.

W drugim koncercie, 12 bm. o godz. 12, wezmą udział absolwenci i pedagodzy, m.in. Elżbieta Jarszewska-Kordykiewicz (fortepian), Dominik Płociński (wiolonczela), Piotr Zawadzki (klarnet), Agnieszka Mazur-Rysanow (śpiewaczka związana m.in. z Operą Śląską, Krakowską i Gliwickim Teatrem Muzycznym), Monika Szczecińska (perkusistka, znana m.in. z programu „Jaka to melodia"), Hubert Giziewski (akordeon).

W trzecim dniu, 13 bm. o godz. 17, będzie mieć miejsce koncert uczniów i gości, m.in. z Antwerpii i Ostrawy, z cyklu Międzynarodowe Forum Młodych Muzyków.

18 bm. o godz. 15 w Sali Koncertowej Szkoły przy ul Tyszkiwicza 42 w Warszawie odbędzie się koncert uczniów.

Muzyczne pokolenia

Obchodząca w tym roku jubileusz 50. rocznicy utworzenia „Szkoła Muzyczna na Woli" ma w swoim dorobku edukacyjnym ponad 1600 wychowanków, w tym 149 absolwentów II stopnia. Obecnie do klas I st. uczęszcza 254 uczniów, a w szkole II st. uczy się 115 młodych muzyków.

- Stawiamy sobie zadanie wszechstronnego wykształcenia swych wychowanków. Nasi uczniowie biorą udział w licznych koncertach oraz konkursach w kraju i za granicą, a absolwenci bez trudu znajdują drogę do wyższych uczelni nie tylko muzycznych – mówi Dorota Popławska, od 1997 r. dyrektor ZPOSM I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie. - W tegorocznym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina weźmie udział m.in. dwóch absolwentów I stopnia naszej szkoły – dodaje.

Tworzenie od postaw

Od początku istnienia szkoła była związana z warszawską Wolą. Działalność rozpoczęła we wrześniu 1965 r. jako filia Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej nr 1 im. Emila Młynarskiego w Warszawie. Sekretariat i dyrekcja miały siedzibę w budynku przy ul. Miodowej 22. Natomiast filia uzyskała gościnę w Szkole Podstawowej nr 148 im. Hugona Kołłątaja przy ul. Ożarowskiej 69. Grono pedagogiczne liczyło zaledwie 7 osób, a do klasy pierwszej przyjęto 27 uczniów. Pierwsza, 21-osobowa grupa absolwentów ósmej klasy opuściła mury szkoły w 1973 r. Po dziesięciu latach działalności szkoła zatrudniała już 30 nauczycieli i miała 196 uczniów.

W 1977 r., dzięki staraniom ówczesnego dyrektora filii Mieczysława Niemiry, szkoła przeniosła się do budynku przy ul. Tyszkiewicza 42. W kolejnym roku została przekształcona w Państwową Podstawową Szkołę Muzyczną I stopnia nr 3. Dyrektorem, już samodzielnej jednostki, został Mieczysław Niemira, a wicedyrektorem pani Maria Popławska.

Zdjęcia: Ewa Ploplis

{gallery}20486{/gallery}

W imię Grażyny Bacewicz

Rok 1979 był kolejnym ważnym rokiem w historii szkoły, gdyż właśnie wtedy nadano jej imię Grażyny Bacewicz. Na uroczystości, połączonej z inauguracją roku szkolnego, była obecna siostra kompozytorki Wanda, a także jej córka - Alina Biernacka.

W czerwcu 1999 r., decyzją ministra, został powołany zespół szkół I i II st. Było to ukoronowanie niełatwych starań dyrektor Doroty Popławskiej wspartych przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców. I tak w 20. rocznicę nadania szkole imienia G. Bacewicz, w roku szkolnym 1999/2000, pierwsi gimnazjaliści rozpoczęli w niej naukę. Wicedyrektorem ds. muzyki została Bożena Pawlina, a wicedyrektorem ds. ogólnokształcących Elżbieta Skrzypek.

Więcej niż edukacja

W ciągu 50-letniej działalności szkoła nawiązała kontakty z placówkami edukacji za granicą, m.in. ze Szkołą Muzyczną w Heide w Niemczech i Lwowską Szkołą Talentów. Uczniowie koncertowali za granicą m.in.: w Londynie w Royal Academy of Music, w Brukseli, w Niemczech w Hennstedt i w Burg. Obecnie, od 25 do 31 bm., młodzi muzycy z Tyszkiewicza są na koncertach w Belgii, m.in. w Antwerpii, Brukseli i Gandawie.

Szkoła także organizuje i uczestniczy w licznych wydarzeniach muzycznych i nie tylko muzycznych, zarówno o zasięgu lokalnym na Woli, w Warszawie, a także w Polsce, a nawet o zasięgu europejskim. M.in. jest organizatorem Międzynarodowego Forum Młodych Muzyków im. G. Bacewicz.

a