sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
poniedziałek, 02 luty 2015 12:31

Najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce http://www.lotnisko-chopina.pl

Terminal A na Lotnisku Chopina w Warszawie będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Jego stara część - po modernizacji - zostanie oddana do użytku pasażerów w maju 2015.

Nowy terminal zastąpi stary budynek znany ze swojego charakterystycznego „buraczkowego" dachu i stworzy z obecnie używaną częścią terminala jednolitą całość, zintegrowaną pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym.

Powierzchnia nowego obiektu wynosi ponad 60 tys. m2. Po połączeniu z obecnie użytkowaną częścią Terminal A będzie miał powierzchnię całkowitą 154,5 tys. m2. Wymianie uległa kopuła i wyposażenie budynku. Wybudowana została także dodatkowa kondygnacja z przeznaczeniem na biura. Koszt modernizacji terminala sięga 400 mln zł. Do dyspozycji pasażerów w nowej części terminala będzie 48 stanowisk check-in. W nowych halach odlotów i przylotów znajdą się też kasy linii lotniczych, dodatkowe stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych. Będzie dostępnych dodatkowych 9 punktów kontroli bezpieczeństwa i bezpośrednie połączenie - przejściem podziemnym z hali - ze stacją kolejową.

Sklepy i restauracje
W nowej części terminala powstaną dwa nowe salony Executive Lounge, pomieszczenia modlitwy i medytacji dla różnych religii i ambulatorium. Na liczącej prawie trzy tysiące m kw powierzchni handlowej powstanie 15 nowych sklepów, 25 nowych lokali usługowych, w tym 10 gastronomicznych, bank, kantory, bankomaty i maszyny vendingowe. Nowością będzie lotniskowy salon Samsunga (jeden z nielicznych na świecie) z najnowszą ofertą tej firmy. Pojawi się również duży sklep z ubraniami i zabawkami dla dzieci oraz wyborem słodyczy M&M's.

Oferta gastronomiczna lotniska powiększy się o restauracje typu fast food i nowe kawiarnie. Nowością będzie strefa food court z trzema lokalami ze zróżnicowaną ofertą obejmującą dania fast food, kuchnię włoską i kuchnię polską. Wszystkie będą działały we wspólnym systemie płatności, co pozwoli na elastyczny wybór posiłków przez pasażerów.

Elektrownia solarna i taras widokowy
Ciekawostkę stanowi innowacyjne w skali światowej dla lotnisk rozwiązanie: elektrownia słoneczna na dachu, która w momencie projektowania była największym tego typu obiektem w Polsce. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. części dachu (7 tys. m kw.) terminala umożliwią konwersję energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną i wyprodukują dla lotniska rocznie blisko jeden megawat prądu (98,95 MWh). Ich podstawową funkcją będzie topienie śniegu.
Ponownie zostanie otwarty taras widokowy, dostępny dla osób niepełnosprawnych. W pobliżu tarasu powstaje kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Dalsze zmiany
Na Lotnisku Chopina  w Warszawie powstaną nowe drogi kołowania i płyty postojowe, które zwiększą przepustowość pola manewrowego i poprawią warunki obsługi naziemnej samolotów. W 2015 r. jesteśmy przygotowani do obsługi 11 milionów pasażerów, a najdalej za pięć lat będziemy gotowi do obsłużenia 20 mln osób rocznie – zapewnia Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.
Więcej na http://www.lotnisko-chopina.pl.

 

a