środa, luty 28, 2024
Follow Us
czwartek, 11 grudzień 2014 00:00

Darmowe Wi-Fi w autobusach i warszawskie Hot Spoty Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Darmowe Wi-Fi  w autobusach i warszawskie Hot Spoty http://www.ztm.waw.pl

Laptopy, tablety i telefony komórkowe - ich właściciele mogą już korzystać z darmowego Wi-Fi w 70 pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych. Do końca roku pojawią się w kolejnych 230 autobusach.

Na początek z darmowego internetu będzie można korzystać w autobusach MAN Lion City (numery taborowe zaczynające się na 34) z zajezdni Stalowa, a w przyszłym roku sieć obejmie już całą flotę spółki.

- Chcemy by do końca przyszłego roku bezprzewodowy internet był już we wszystkich autobusach naszego największego przewoźnika, a w ciągu dwóch lat we wszystkich tramwajach, metrze, pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i autobusach pozostałych przewoźników – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

- Będziemy pierwszym stołecznym przewoźnikiem, który na szeroką skalę uruchamia bezprzewodowy dostęp do internetu – dodaje Jan Kuźmiński, prezes zarządu MZA.

Z sieci freewifi.waw.pl będzie mógł skorzystać każdy pasażer po akceptacji regulaminu, a koszty usługi w żaden sposób nie obciążą dodatkowo ani pasażerów ani budżetu spółki, system będzie bowiem utrzymywany dzięki wpływom z emitowanych reklam. Za kilka dni do Warszawy przyjadą autobusy marki Solaris z najnowszej dostawy 25 sztuk przegubowców, które będą posiadały darmowy internet w najnowszym i najbardziej zaawansowanym standardzie LTE.

Turystom i warszawiakom służy ponad 250 Hot Spotów. Dziennie korzysta z niej średnio 1500 osób. Hotspoty rozmieszczone m.in. na Trakcie Królewskim, w okolicach Biblioteki UW, na Podzamczu, parku Fontann i na placu Grzybowskim. Niedługo utworzonych zostanie 7 nowych punktów: na pl. Zbawiciela, w Alejach Jerozolimskich przy ul. Emilii Plater, na pl. Piłsudskiego przy ul. Królewskiej, w okolicach Rotundy, na pl. Na Rozdrożu, na ul. Brackiej oraz na pl. Teatralnym. W tym roku Hot Spoty dodane zostały m.in. w parkach na Woli, w Porcie Czerniakowskim, w części ulicy Świętokrzyskiej. Sieć bezprzewodowa jest też dostępna w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Punkty mają zasięg o średnicy ok. 300-400 m i pozwalają korzystać z Internetu o prędkości 512 kb/s (download i upload) – zgodnie z wymaganiami UKE. Połączenie trwa do 60 minut, a kolejną sesję rozpoczynamy po ponownym zalogowaniu. Aby połączyć się z Internetem należy wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe i wybrać UM-Warszawa. W przeglądarce internetowej wpisujemy adres dowolnej strony www, wtedy system automatycznie kieruje na stronę logowania do miejskiej sieci. Wystarczy podać adres e-mail, zatwierdzić regulamin i już można bezpiecznie surfować.
Źródło: http://www.ztm.waw.pl

a