środa, sierpień 17, 2022
Follow Us
piątek, 08 sierpień 2014 15:11

Honorowo na Bankowym: podziel się krwią Wyróżniony

Napisane przez informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Będzie można oddać krew - na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Bankowym - we wtorek, 12 sierpnia od godziny 11.00 do 16.00. Pobranie trwa od 5 do 8 minut – tyle wystarczy, by uratować komuś życie lub pomóc wrócić do zdrowia.

Akcja, po raz drugi organizowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, jest odpowiedzią na wakacyjny problem związany z brakiem krwi.

Mówimy, że krew, to dar życia. I mówimy, że życie jest największym dobrem. Zatem honorowe oddanie krwi drugiej osobie to najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności. To dawanie dobra, którego nie da się wyprodukować – zachęca do udziału w akcji Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W ciągu roku krew może być pobierana maksymalnie 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety. Między kolejnymi zabiegami należy zrobić przerwę trwającą co najmniej 8 tygodni.

Krew będzie można oddać w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który w najbliższy wtorek przez kilka godzin oczekiwać będzie na dawców przed Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim.

Jak przygotować się do oddania krwi. W dniu poprzednim powinno się wypić 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie tytoniu.

Kiedy nie można oddać krwi

- przed ukończeniem18 roku życia oraz po 65 roku życia,
- przy wadze poniżej 50 kg,
- 6 miesięcy po porodzie oraz w trakcie menstruacji,
- w trakcie przyjmowanych leków i mając katar,
- w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. po usunięciu zęba), przez 6 miesięcy po operacjach i zabiegach z naruszeniem skóry lub błon śluzowych (akupunktura, tatuaże, kolczyki),
po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu,
- bezpośrednio po powrocie z wakacji z krajów, w których występują choroby tropikalne np. malaria (Grecja, USA, Włochy, Francja, Chorwacja i Hiszpania).

Procedura oddania krwi (całość trwa ok. pół godziny):

- Rejestracja: wypełnienie kwestionariusza (wymagany jest dowód tożsamości);
- Badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 min;

· Konsultacja lekarska (ocena informacji z kwestionariusza, wywiad lekarski, badanie, kwalifikacja do oddania krwi);

· Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, konieczne jest uzupełnienie płynu w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia;

Oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego;
Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostaje na miejscu w celu regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje 8 tabliczek czekolady;

Na prośbę dawcy wystawiane jest:

- zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy,

- legitymacja Honorowego Dawcy Krwi,

- kopia wyników badań.

a