W koncercie wystąpią między innymi: Stanisława Celińska, Kinga Preis, Natalia Niemen, Adam Woronowicz, Adam Nowak oraz Janusz Radek. Koncert wypełnią zarówno niezwykłe aranżacje Mateusza Pospieszalskiego do tekstów Mirona Białoszewskiego, Tadeusza Gajcy, jak i pieśni z powstania.
W scenariuszu pojawia się wiele fragmentów wierszy Anny Świrczyńskiej, które wydane w 1974 roku w tomie Budowałam barykadę zostały uznane przez Czesława Miłosza za jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę wojenną. Wykorzystano też powstańcze pieśni oraz m. in. teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Kamińskiego i fragmenty wspomnianego już „Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, uznanego za arcydzieło utworu opisującego życie ludności cywilnej w czasie powstania.
Muzyczną klamrą koncertu będą popularne piosenki opiewające piękno Warszawy. Na początku usłyszymy przedwojenny utwór „Warszawo, piękna Warszawo" w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 roku oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru „To samo niebo". Słuchając ich zobaczymy fotografie tętniących życiem ruchliwych ulic i pełnych zieleni parków przedwojennej stolicy.
Centralna część koncertu to opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego. Koncert zamyka wzbogacona współczesnymi zdjęciami impresja na temat niezniszczalnej siły miasta, które podniosło się z gruzów i w którym znów kwitnie młode życie. Tę część koncertu zamykają: „Sen o Warszawie" w wykonaniu Natalii Niemen i powtórnie utwór „Warszawo, piękna Warszawo"- tym razem zaśpiewany przez Stanisławę Celińską.
http://www.estrada.com.pl