poniedziałek, październik 25, 2021
Follow Us
środa, 30 lipiec 2014 10:56

Odnowiony Cmentarz Powstańców Warszawy Wyróżniony

Napisane przez informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Odnowiony Cmentarz Powstańców Warszawy http://www.warszawa.pl

Główne uroczystości 70-lecia Powstania Warszawskiego odbędą się w tym roku na odnowionym Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Weźmie w nich udział prezydent RP Bronisław Komorowski.

Prace nad odnowieniem koordynował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Renowacja dużych kwater wojennych, wymiana tablic memoratywnych, konserwacja pomnika Polegli Niepokonani, remont alejek na cmentarzu to tylko niektóre zadania realizowane na remontowanym Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Jest to największy cmentarz wojenny w Polsce na którym spoczywa ponad 104 tys. ofiar cywilnych i uczestników Powstania Warszawskiego. Łączna wartość prac wyniosła ok. 5,2 mln zł.

W 2012 roku Wojewoda Mazowiecki i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podjęli decyzję o kompleksowej renowacji cmentarza. Na siedemdziesiątą rocznicę Powstania Warszawskiego wykonano remont dużych kwater i większości małych. Nagrobki z piaskowca na których widniał krzyż Grunwaldu zastąpiono płytami z granitu. Na nowych płytach nagrobnych umieszczono symbol krzyża i znak Polskiego Państwa Podziemnego. Odnowiono pomnik Polegli Niepokonani, a wokół kurhanu położono nowe nawierzchnie z granitu. Przed kurhanem – masowym grobem - na barykadzie została zamontowana dodatkowa tablica epitafijna. Bardzo ważne, aby uświadomić ludziom, że pomnik jest miejscem pamięci, które skrywa szczątki kilkudziesięciu tysięcy warszawiaków. Teraz nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Zbudowano nowe schody prowadzące do ołtarza. Wymieniono nawierzchnie alejek w przeważającej części cmentarza. Do końca 2014 roku ukończony zostanie remont małych kwater i ogrodzenia cmentarza. Radykalnej zmianie uległo także otoczenie nekropolii. Miasto Stołeczne Warszawa - Urząd Dzielnicy Wola wykonało remont skarpy oraz alei prowadzącej do cmentarza od strony parku Sowińskiego i dojścia od ul. Wolskiej. Na granicy cmentarza od strony ul. Wolskiej ustawiono pylony w kształcie kolumn, na których zostały umieszczone napisy i stosowna symbolika (znak Polskiego Państwa Podziemnego, herb Warszawy). We współpracy
z Archidiecezją Warszawską zostanie wybudowane nowe ogrodzenie od strony cmentarza kurialnego. Przebudowano też dojazd i strefę parkowania od strony ul. Wolskiej.

Wojewoda mazowiecki w celu sprawnego przeprowadzenia renowacji obiektu powołał zespół koordynacyjny, którym kierował Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki. W skład zespołu weszli przedstawiciele: Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Prezydenta m. st. Warszawy, Archidiecezji Warszawskiej, Stołecznego Konserwatora Zabytków, Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy, Zarządu Cmentarzy Komunalnych, dzielnicy Warszawa-Wola.

Na prace remontowe na Cmentarzu Powstańców Warszawy z budżetu wojewody wydatkowano ok. 2 mln zł, z budżetu Rady Ochrony Pamięci 883 tys. zł (do 1 sierpnia), w drugiej połowie roku planowane są wydatki w wys. ok. 1,5 mln zł. Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Wola zaangażowała środki w wysokości ok. 620 tys. zł. Zarząd Dróg Miejskich na przebudowę dojazdu i strefy parkowania przeznaczył ok. 250 tys. zł.

W drugim etapie m. st. Warszawa przewiduje stworzenie na terenie Parku Sowińskiego, w sąsiedztwie wejścia na Cmentarz Powstańców, obiektu upamiętniającego wszystkie ofiary (ściana lub izba pamięci), którego istotnym elementem ma być lista poległych w Powstaniu. Obecnie w rejestrze wojewody są dane jedynie 3,5 tys. spośród 104 tys. osób, których szczątki tu spoczywają. W uzupełnieniu tej listy wezmą udział Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Muzeum Powstania Warszawskiego i społecznicy.

Cmentarz Powstańców Warszawy został założony w 1945 r. Spoczywa na nim ponad 104 tys. ofiar cywilnych i uczestników Powstania Warszawskiego. Nekropolia znajduje się pod opieką wojewody mazowieckiego zgodnie z Ustawą o grobach i cmentarzach wojennych.
W województwie mazowieckim znajduje się ok. 1300 obiektów grobów i cmentarzy wojennych (cmentarze, kwatery, mogiły zbiorowe i indywidualne) – najwięcej w Polsce. Łączne nakłady z budżetu wojewody na ich utrzymanie wynoszą w 2014 r. ponad 2,4 mln zł. Przy wojewodzie mazowieckim działa Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Jest on opiniodawczo-doradczym organem wojewody mazowieckiego w sprawach dotyczących miejsc pamięci narodowej, a w szczególności grobów i cmentarzy wojennych.

a