piątek, maj 20, 2022
Follow Us
środa, 09 lipiec 2014 00:00

Dni Tesli w Koperniku Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Słyszeliście o Tesli? Nie chodzi koncern samochodowy, ani markę starych szpulowych magnetofonów. Jeśli na myśl przyszła wam wielka, lśniąca cewka ciskająca piorunami – jesteście bliżej sedna. Z okazji jego urodzin, zapraszamy na Dni Tesli w Koperniku 12 i 13 lipca. Centrum Nauki Kopernik zelektryzuje Was dodatkowymi atrakcjami. Zapowiada się pioruńska zabawa!

Tesla istotnie powinien kojarzyć się z prądem. Nikola Tesla – genialny naukowiec, który żyjąc na przełomie wieków opatentował ponad 120 wynalazków. Co skonstruował? Na przykład silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, elektrownię wodną, baterię słoneczną, świetlówkę, transformator prądu zmiennego. To niesprawiedliwe, że postać tak wszechstronnego odkrywcy jest tak mało znana.
W programie:

Laboratorium fizyczne - Jeden z największych wynalazków Tesli to tzw. "promień śmierci". Fale radiowe, które zdaniem naukowca mogły zniszczyć nieprzyjacielski samolot z odległości nawet 600 km. Czy nie kojarzy się to z laserem? Atrakcje przez cały dzień.

Laboratorium chemiczne - Tesla poszukiwał różnych metod wytwarzania prądu. Chemicy znają kilka alternatywnych. Atrakcje przez cały dzień.

Pracownia robotyczna - Maszyna krocząca, latająca i pływająca to pierwsze roboty, a skonstruował je Tesla. Atrakcje przez cały dzień.

Laboratorium biologiczne - Tesla przepuszczał przez swoje ciało prąd o napięciu tysięcy volt. Biolodzy znaleźli zastosowanie dla impulsów elektrycznych. Atrakcje przez cały dzień.

Agora - Wynalazcy zaczynają młodo. Swój pierwszy model Tesla zbudował w wieku 5 lat. Młodzi konstruktorzy będą mogli samodzielnie wykonywać proste i bezpieczne doświadczenia z prądem elektrycznym.
Transformator prądu zmiennego, dynamo, żarówka, silniki. Tesla opatentował w sumie 125 wynalazków - Zobacz najbardziej znane wynalazki Tesli w postaci hologramów.
Już krasnoludy wiedziały, że wąsata twarz jest atrakcyjna. Charakterystyczny wąsik wyhodował sobie także Nikola Tesla. Na cześć Tesli organizatorzy z Centrum Nauki Kopernik przygotowali specjalne prądowąsy.

Park Odkrywców - Tesla opatentował pierwszy na świecie pilot radiowy. Za pomocą pilota możesz dziś zdalnie sterować nie tylko telewizorem, lecz praktycznie każdym elektronicznym urządzeniem w domu. Dotyczy to także modelarstwa. Przekonaj się sam!
Transformator Tesli stał się ulubionym gadgetem wszystkich „szalonych naukowców", którzy znaleźli dla niego różne zastosowania, także artystyczne. Posłuchaj zespołu All Sounds Allowed, który zagra na wiertarkach, piłach, młotach elektrycznych. Zobacz też niezwykły pokaz laserowy.
Tesla skonstruował wiele silników samochodowych. Dlatego jedne z seryjnie produkowanych aut elektrycznych noszą jego nazwisko. Nowoczesne systemy samochodów elektrycznych zaprezentuje RWE.

Planetarium - Możliwość istnienia życia w kosmosie i czerpania z wszechświata energii nurtowała Teslę przez całe życie. Usiądź wygodnie pod kopułą naszego planetarium, popatrz w gwiazdy i pomyśl o tych wszystkich marzycielach, wizjonerach, naukowcach i konstruktorach, dzięki którym możemy teraz eksplorować Wszechświat. W planetarium obowiązuje oddzielny bilet!

Akwarium - Podczas studiów Tesla obsesyjnie budował silniki elektryczne. Przyjdź na warsztaty i złóż samodzielnie prosty układ elektryczny. Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno poczatkujący, jaki zaawansowany miłośnik elektroniki.
Wizerunek Tesli – genialnego naukowca znajdujemy także w popkulturze. Pojawia się w książkach, komiksach, filmach. Teslę i jego wynalazki rysować będzie Szczepan Sadurski – satyryk, karykaturzysta, dziennikarz, przewodniczący Partii Dobrego Humoru. Zobacz jego prace i weź udział w konkursie.

Osiągnięcia Tesli są inspiracją dla ludzi na całym świecie, którzy budują urządzenia oparte na konstrukcjach genialnego naukowca. Poznaj polskie fankluby i koła naukowe, których prace rewolucjonizują naukę. Sprawdź, jak i nad czym pracują.

Teatr Wysokich Napięć - Najpopularniejszy wynalazek Tesli to transformator prądu zmiennego.  Podczas pokazu „Elektrony w akcji" dowiesz się, czym jest prąd elektryczny, zobaczysz potężne pioruny, a włosy (dosłownie) staną Ci dęba.

Więcej na: http://www.kopernik.org.pl.

a