niedziela, sierpień 01, 2021
Follow Us
środa, 25 czerwiec 2014 00:00

Lato w mieście w muzeum Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Lato w mieście w muzeum http://www.jewishmuseum.org.pl

Wakacje w Muzeum Historii Żydów Polskich? Jak najbardziej! Tego lata organizatorzy przygotowali specjalny zestaw zajęć rozwijających kreatywność i otwierających na inne kultury. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, przeznaczone dla grup dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów.

1. Wokół tradycji i kultury żydowskiej 
Jak zapisać swoje imię po hebrajsku? A jak w jidysz? Kto dziś mówi w tych językach? Dlaczego Żydzi świętują w sobotę? Jak działa kalendarz żydowski? Jak wygląda życie w żydowskim domu? Dlaczego w Warszawie znajduje się muzeum historii Żydów? Podczas warsztatów plastycznych wzbogaconych elementami pracy z tekstem, dyskusji oraz gier i zabaw integracyjnych dzieci będą miały okazję poznać specyfikę żydowskich świąt i różnorodnych tradycji, a także porozmawiać o żydowskiej literaturze i filozofii oraz wybranych jej twórcach.

2. Gry i zabawy żydowskiej ulicy – zajęcia w przestrzeni miejskiej

Organizatorzy zapraszają do wspólnego poznawania Muranowa, dawnej żydowskiej dzielnicy, przed wojną tętniącej życiem i pełnej odgłosów dziecięcej zabawy. Przypomną stare gry, zabawy oraz zabawki, Zapraszają też do wymyślania swojej gry, jej zasad, a potem do wspólnej zabawy.

3. Od Joselewicza do Anielewicza, czyli udział Żydów w obronie Rzeczpospolitej (warsztaty od sierpnia 2014 r.)

Zajęcia wokół wystawy czasowej „Żyd, Polak, legionista 1914–1920", które przybliżają historię udziału przedstawicieli mniejszości żydowskiej w walkach o niepodległość Polski.

Zwiedzanie wystawy czasowej (od 24 lipca do 3 października), której otwarcie zbiega się z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej oraz 100. rocznicą powstania Legionów Polskich, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

4. Zaprojektuj kalendarz na nadchodzący rok... 5775!

Pod koniec września w tradycyjnym żydowskim kalendarzu rozpoczyna się nowy rok – 5775. Warto się do niego przygotować projektując wraz z rodziną własny kalendarz i biorąc udział w konkursie na najlepszy projekt.

W każdy poniedziałek lipca w godz. 10:00–11:30 organizatorzy zapraszają na zajęcia przygotowujące do stworzenia tego kalendarza. Podczas zajęć dzieci i młodzież poznają najważniejsze święta i strukturę żydowskiego kalendarza i podstawy projektowania. Zgłoszenia konkursowe do 15 sierpnia. Zwycięski projekt zostanie dopracowany przez profesjonalnego grafika i opublikowany na stronie Muzeum w formie pdf.

Zajęcia „Lato w mieście" odbywać się będą w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach: 10–11:30 oraz 12:00–13:30 przez całe wakacje (lipiec i sierpień). Rezerwacje: +48 22 471 03 01; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Centrum edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6, Warszawa

Więcej na: http://www.jewishmuseum.org.pl.

a