środa, wrzesień 27, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 05 maj 2014 00:00

Trinity Park III był pierwszy Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Trinity Park III był pierwszy http://www.thecity.com.pl

Pierwszy certyfikat ekologiczny w Polsce przyznany został w 2010 roku warszawskiemu Trinity Park III. Obecnie w Polsce jest takich budynków 152, jak wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce" opublikowanego przez firmę Colliers International.

Najpopularniejszy w Polsce system certyfikacji BREEAM posiada już 128 obiektów. Drugim systemem stosowanym przez deweloperów jest amerykański LEED - certyfikat ten posiadają 24 budynki. Popularnością cieszy się również certyfikat EU Green Buildings przyznawany przez Komisję Europejską, francuski HQE (High Quality Environmental) oraz niemiecki DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen).

W Polsce przyznano do tej pory łącznie 212 certyfikatów BREEAM - specyfikacja tego systemu pozwala jednemu obiektowi na pozyskanie certyfikatów w różnych kategoriach. Najwięcej certyfikatów uzyskały budynki zlokalizowane w Warszawie - łącznie 79. Kolejnymi pod względem ilości certyfikatów miastami są Kraków (28) oraz Łódź (15).

Pierwszy budynek w systemie LEED certyfikowano w 2010 roku. Był to obiekt biurowo-produkcyjny BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie. Na terenie Polski przeprowadzono dotychczas 24 certyfikacje budynków nowych i istniejących. Kolejne 64 projekty są w trakcie procesu pozyskiwania certyfikatu. Większość z nich znajduje się w Warszawie, na drugim miejscu jest Wrocław, potem Katowice i Kraków.
Źródło: http://www.thecity.com.pl.

a