poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

czwartek, 01 maj 2014 09:48

Majowe uroczystości i atrakcje Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Majowe uroczystości i atrakcje https://www.um.warszawa.pl

W tym roku 1 maja świętujemy 10. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W Warszawie, poza pochodami z okazji Święta Pracy, przygotowano wyjątkowy Piknik Europejski i koncert gwiazd w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Kolejne atrakcje i uroczystości, m.in.: biegi, koncerty orkiestr i konkursy zaplanowano na kolejne dni maja.

- Często mówi się o Unii Europejskiej wyłącznie w kontekście pieniędzy, szczególnie funduszy, z których obficie korzystamy. W Warszawie mamy aż 513 projektów współfinansowanych przez Unię, wartych blisko 19 mld zł, z czego 374 już zakończyliśmy. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie Unia Europejska to nie tylko współpraca gospodarcza, ale i polityczna, jeden z gwarantów stabilności w tej części świata. Dzięki współpracy w ramach tej organizacji możemy pochwalić się stabilnym rozwojem gospodarczym, przyspieszeniem inwestycji, korzystamy z różnych, dziś wydawałoby się, że oczywistych udogodnień, jak choćby swoboda przepływu osób i pracowników, jeden z fundamentów UE – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Europejskie atrakcje na pl. Zamkowym

Od godz. 12 na pl. Zamkowym w namiocie poświęconym funduszom europejskim ustawione będzie stoisko promocyjne Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, w ramach którego zaplanowano liczne gry i konkursy dla odwiedzających. Nagrodami w konkursach będą zaproszenia na zwiedzanie inwestycji zrealizowanych z wykorzystaniem funduszy europejskich: Teatru Powszechnego, Oddziałów Muzeum Historycznego w Warszawie, Ogrodu Zoologicznego, czy budowy II linii metra. Tramwaj promocyjny tym razem zabierze warszawiaków na wycieczkę śladami tramwajowych projektów unijnych. Centrum Nauki „Kopernik" zaprosi do udziału w eksperymentach i doświadczeniach naukowych w ramach „Kopernika na kółkach".

• 28-osobowa orkiestra wojskowa z Radomia wystąpi na pikniku o godz. 12.30. W programie pokaz musztry paradnej oraz koncert muzyki rozrywkowej i wojskowej.

• O godz. 13.30 plac przejmą we władanie artyści A3Teatru, którzy zaproszą na wyjątkową paradę teatralną. W programie projektu „Warto wiedzieć, że .... – Fundusze Europejskie wokół nas" przygotowują spektakl „Zmysły", happening familijny „Wietrzenie głów" oraz kolorową strefę relaksu, z quizami dla dzieci i dorosłych obfitującymi w wiele niespodzianek.

• Na skwerze przed Domem Polonii przy Krakowskim Przedmieściu pojawi się kolejna już odsłona wystawy plenerowej „Europa zmienia Warszawę", prezentującej warszawskie inwestycje przeprowadzone przy wsparciu funduszy europejskich.

• W godz. 19.30-24 na Podzamczu odbędzie się koncert „Tu bije serce Europy" (możliwe są utrudnienia w ruchu na Wisłostradzie, ul. Sanguszki, moście Śląsko – Dąbrowskim i w okolicy Starego i Nowego Miasta). W Multimedialnym Parku Fontann na scenie pojawią się gwiazdy muzyczne, które zaprezentują największe przeboje pochodzące z krajów należących do UE. Będą to zarówno polscy popularni muzycy, śpiewający aktorzy, jak również wyjątkowi goście zagraniczni. Widowisko, organizowane przez TVP, rozpocznie się o godz. 21. Wystąpią: Kayah („Prawy do lewego"), Edyta Górniak („To nie ja"), Maryla Rodowicz (The Rolling Stones „Satisfaction"), zespół Feel (Scorpions „Wind of change"), duet Julia Pietrucha i Stefano Terrazino (AlBano & Romina Power „Felicita"), duet Halina Mlynkova i Ewa Farna (Helena Vondraćkova „Malowany dzbanku"), Blue Cafe (Jeanette „Porque Te Va"), Misia Furtak (Alizee „Moi Lolita"), kwartet Margaret, Aleksandra Szwed, Rafał Brzozowski i Dawid Kwiatkowski (Medley hitów grupy ABBA), zespół Zakopower (Omega „Dziewczyna o perłowych włosach"), oraz w finale Donatan & Cleo („My Słowianie"). Dodatkową atrakcją wieczoru będzie występ „malkontenta" - w tej roli wystąpi Piotr Fronczewski.

Nie tylko 1 maja

Wydarzenia związanie z celebrowaniem 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej nie ograniczają się do 1 maja. W sobotę, 10 maja, już po raz 20. o godz. 12 sprzed kościoła św. Anny wyruszy Parada Schumana. Podczas festynu odbędą się prezentacje europejskich miast, gry miejskie i rozmowy na temat wyzwań i problemów mieszkańców. Zaprezentowane zostaną najciekawsze miejskie inicjatywy nawiązujące zarówno do historycznej, jak i współczesnej Warszawy. Gośćmi tegorocznej parady będą m.in. Maria Seweryn, Jerzy Kisielewski oraz Wiktor Gajewski z Centrum Nauki Kopernik.

Między 12 i 19 maja warszawscy uczniowie będą mogli poznać warszawskie projekty współfinansowane przez Unie Europejską w nietypowy sposób. W trakcie przejażdżki tramwajem promocyjnym, młodzi warszawiacy będą mogli zobaczyć i poznać historię przedsięwzięć realizowanych na Pradze, Woli i w Śródmieściu. Szkoły zainteresowane wzięciem udziału w tych wyjątkowych lekcjach wciąż mogą zgłaszać się na mobilne lekcje – ostatnie wolne miejsca w terminie od 19 do 30 maja.

Święto Pracy
Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – obchodzony jest od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.

Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w pierwszych dniach maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy (http://pl.wikipedia.org).

1 maja to dzień zgromadzeń publicznych i przemarszów. Kto się wybiera na pochód w stolicy, powinien znaleźć się w odpowiednim czasie w jednym z tych miejsc:

• godz.: 10-14 - zgromadzenie przy ul. Kopernika 36/40, następnie przemarsz ulicami: Świętokrzyska, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, Książęca i Rozbrat do Torwaru,
• godz. 11-14 - zgromadzenie na skwerze Wisłockiego przy rondzie de Gaulle'a, następnie przemarsz ulicami: Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie przed KPRM i Belwederską przed Belweder,
• godz. 15-19.30 - planowane jest przeprowadzenie zgromadzenia publicznego na pl. Na Rozdrożu, a następnie przemarsz ulicami: pl. Na Rozdrożu – Al. Ujazdowskie – pl. Trzech Krzyży – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – pl. Zamkowy.

Dzień Flagi

W święto, które przypada 2 maja, centrum uroczystości będzie w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 13.00 planowany jest przemarsz pododdziałów Wojska Polskiego na trasie: Pałac Prezydencki – Krakowskie Przedmieście – Królewska – pl. Piłsudskiego.

II bieg Flagi

Na Żoliborzu będzie można pobiec ulicami Żoliborza Oficerskiego i Cytadeli. Start o godz. 14.45, trasa prowadzi ulicami: Gwardii – Dymińska – Zajączka – Śmiała – Aleja Wojska Polskiego – Mierosławskiego – Kaniowska – Krasińskiego – Czujna.

Mecz na Stadionie Narodowym

Na Stadionie Narodowym 2 maja odbędzie się mecz o Puchar Polski pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz a Zagłębiem Lubin. Od godz. 16 obszar Saskiej Kępy ograniczony ulicami: al. Józefa Poniatowskiego, al. J. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych oraz Wał Miedzeszyński będzie wyłączony z ruchu indywidualnego za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK (wydawane przez Urząd Dzielnicy Praga-Południe), pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych. Otwarcie zamkniętego obszaru nastąpi około godziny 18.30.

Po meczu, ok. godz. 20.15, w przypadku gdyby znaczna część publiczności chciała pieszo wracać do centrum miasta wyłączona z ruchu zostanie aleja i Most Józefa Poniatowskiego (na odcinku Rondo J. Waszyngtona - Rondo gen. Ch. de Gaulle'a).

Święto Konstytucji 3 maja

Będziemy je obchodzili uroczyście na Placu Zamkowym. Od godz. 11 można spodziewać się zmian w ruchu drogowym na ulicach w pobliżu pl. marsz. J. Piłsudskiego, pl. Teatralnym, Senatorskiej, Królewskiej, Krakowskim Przedmieściu oraz na uliczkach Starego Miasta. Podziwiać będzie można m.in. przemarsz wojskowej asysty honorowej, przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej i Kompanii Reprezentacyjnej WP oraz koncert orkiestry wojskowej. Zakończenie uroczystości planowane jest na ok. godz. 14.

XXIV Bieg Konstytucji 3 Maja

Na sportowo uczczą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja biegacze. O godz. 11 wystartuje XXIV Bieg Konstytucji 3 Maja. Na starcie stanie pięć tysięcy biegaczy. Trasa została poprowadzona od ul. Myśliwieckiej, ul. Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola do Alei Ujazdowskich. Następnie uczestnicy wyścigu skręcą w prawo w Piękną i zbiegną ul. Górnośląską, Myśliwiecką do J. Hoene-Wrońskiego. Dalej zawodnicy pobiegną ul. Górnośląską do Rozbrat do mety zlokalizowanej na wysokości ul. Szarej. Organizatorem biegu jest Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zawody są częścią Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć", w ramach którego odbywają się również XXIV Bieg Powstania Warszawskiego oraz XXVI Bieg Niepodległości.

W Parku Traugutta

3 maja w godz. 10-17 planowane jest zgromadzenie publiczne w Parku Traugutta, a następnie przemarsz ulicami: Zakroczymska – Wójtowska – Przyrynek – Rynek Nowego Miasta – Freta – Długa – Miodowa – Kapitulna – Zapiecek – Świętojańska – Kanonia – Dziekania – Jezuicka – Rynek Starego Miasta – Wąski Dunaj – Piwna – Piekarska – Kapitulna – Miodowa – Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska - Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Zamoyskiego – Grochowska – Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Źródło: https://www.um.warszawa.pl.

a