sobota, maj 15, 2021
Follow Us
środa, 02 kwiecień 2014 11:37

„Warszawa, Warsze" Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
„Warszawa, Warsze" Fot.: Materiały wystawy „Warszawa, Warsze"

Wystawę „Warszawa, Warsze", otwartą 28. marca w Muzeum Historii Żydów Polskich, można będzie oglądać do 30. czerwca 2014 roku. Jest to wystawa poświęcona żydowskiej Warszawie i jej mieszkańcom. Wstęp wolny.

Oglądając tę wystawę można wręcz "zanurzyć się" w świat Nalewek i Muranowa – rozbrzmiewający językiem jidysz, tętniący życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych - odwiedzić eleganckie okolice ulicy Senatorskiej, centrum życia kulturalnego Polaków o żydowskich korzeniach oraz inteligenckie Tłomackie, gdzie kultywowano kulturę i tradycje żydowskie w zeuropeizowanym wydaniu. Można zagłębić się w szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy lub odwiedzić żydowski mikrokosmos warszawskiej Pragi, o którym do dziś przypominają nam nazwy: Szmulowizna, Targowa, Wołowa...
Wisła, płynąca przez miasto rzeka, z jednej strony była szlakiem handlowym dla żydowskich kupców pośredniczących w handlu zbożem i produktami leśnymi, a z drugiej – miejscem kąpieli warszawskich Żydów.

Na wystawie „Warszawa, Warsze" można zobaczyć stolicę, której dziś już nie ma: siąść w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby „Bal na Gnojnej", obejrzeć filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych. Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.
Kuratorem wystawy, na której można zobaczyć jak Żydzi kształtowali Warszawę i jak Warszawa wpływała na Żydów, odkrywającej wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej, jest Ewa Małkowska-Bieniek, a komisarzem organizacyjnym Joanna Fikus. Projekt wystawy to dzieło Brandy Design, które zrealizował Daniel Zieliński. Realizacją filmów zajęli się Arkadiusz Dybel i Przemysław Jaczewski. Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
Najbliższe wydarzenia towarzyszące wystawie:
• 6. kwietnia, godz. 11 - Moda żydowskiej Warszawy - warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat z opiekunami;
• 7. kwietnia, godz. 18 - Rozwój przestrzenny Muranowa od XVIII w. do 1939 roku – wykład Pawła Weszpińskiego;
• 24. kwietnia, godz. 18 - Warszawa jako centrum sztuki żydowskiej – wykład dr Renaty Piątkowskiej.

Wystawę „Warszawa, Warsze" zrealizowano w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe", komponent „Oblicza różnorodności", przy wsparciu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Wystawa „Warszawa, Warsze"
28.03-30.06.2014 r.
Czynna w godzinach otwarcia muzeum;
Wstęp wolny.
http://www.jewishmuseum.org.pl

Więcej w tej kategorii: « Gierymski GRA Marsz Pamięci »

a