W styczniu 2014 roku przyznano trzy nagrody. Otrzymali je: Lech Wojciech Królikowski - varsavianista - za wizję nowoczesnego miasta; Liliana Olchowik-Adamowska - za talent, fachowość i rzetelność dziennikarską oraz Sieć Przedszkoli AMO Play & Learn - za stworzenie zespołów przedszkolnych, w których dba się o prawidłowy i harmonijny rozwój dzieci.
Lech Wojciech Królikowski - polski varsavianista i samorządowiec, autor wielu publikacji związanych z Warszawą - od 1993 roku jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Działa w samorządzie terytorialnym stolicy: w latach 1990-1992 burmistrz Dzielnicy-Gminy Warszawa-Mokotów i radny tej gminy, radny Sejmiku Samorządowego Województwa Stołecznego, radny dzielnicy Ursynów; obecnie - przewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy. Laudację dla Lecha Królikowskiego wygłosił jego wieloletni przyjaciel Paweł Ludwicki, redaktor naczelny „Kuriera Warszawskiego". Wymieniając kolejne zasługi dla Warszawy i dokonania znanego varsavianisty powiedział, że gdyby Warszawa miała przynajmniej kilku Lechów Królikowskich, nasza stolica byłaby jednym z najpiękniejszych miast Europy.
Nagrodę dla Sieci Przedszkoli odebrał Jerzy Blum, dyrektor sieci AMO Play & Learn, zaś laudację wygłosiła Aleksandra Ciejek, aktorka i mama dwójki dzieci, która doskonale wie, jak ważne dla rodziców jest miejsce i ludzie, którym powierzają na wiele godzin swoje dziecko. Sama prowadzi wiele działań artystycznych skierowanych do najmłodszych i zdaje sobie sprawę z tego, jak niełatwo jest twórczo zająć wymagających młodych ludzi. Dodatkową korzyścią zajęć prowadzonych w przedszkolach sieci AMO Play & Learn jest prowadzona w nich nauka angielskiego, a jak wiadomo dzieci w tym wieku uczą się najłatwiej.
W Warszawie uruchomiono już cztery przedszkola AMO. Znajdują się one na Okęciu przy ul. Sabały 29a, na Mokotowie przy ul. Kwiatowej 28, na Targówku przy ul. Złotopolskiej 1 oraz w Radości przy ul. Garncarskiej 48.
W imieniu Liliany Olchowik-Adamowskiej, dziennikarki od wielu lat zajmującej się rynkiem turystycznym w sposób niezwykle profesjonalny, a która nie mogła być obecna na uroczystości, nagrodę odebrali jej dwaj synowie - Edward Adamowski i Jan Jakub Ślifierz. Laudację dla Liliany Olchowik-Adamowskiej wygłosili: dziennikarz, również zajmujący się od wielu lat tematyką turystyki Grzegorz Micuła oraz Tomasz Ławecki, który jest współautorem wielu książek napisanych przez Lilianą Olchowik-Adamowską. Obaj mówili zarówno o jej wyjątkowej fachowości, profesjonalizmie, wiedzy jak też o rzetelności. Zwrócili uwagę na to, że na uwagę zasługuje także kilka książek popularnonaukowych napisanych przez dziennikarkę, m.in.: „Krzyżacy. Historia, Zamki, Bitwy", „Polska międzywojenna", „I i II wojna światowa. Polska i Polacy", „Wielcy Polacy", autorski przewodnik „Śladami słynnych zbrodni" (nagroda „Najlepsze publikacje turystyczne 2011 roku") i album „Piłsudski. Burzliwe życie w niespokojnych czasach".
Były brawa, kwiaty, gratulacje dla nagrodzonych, wywiady dla telewizji TVP 3 (krótka relacja ukazała się w wieczornym wydaniu Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego). Na kolejną edycję rozdania nagród w gościnnych progach Muzeum Niepodległości zapraszamy 6. marca.
{gallery}16361{/gallery}
Nagroda kurier365.pl przyznawane jest osobom i instytucjom, które w widoczny albo ważny sposób wpływają na życie społeczne lub odnoszą znaczące sukcesy. Celem jest też uhonorowanie postaci zasłużonych oraz takich, na które jeszcze nie pada światło sławy, choć absolutnie na to zasługują. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się: Bogusław Schaeffer – dramaturg i kompozytor o międzynarodowej sławie, Franciszek Maśluszczak – jeden z najlepszych polskich grafików, Czesław Czapliński – wybitny fotograf, Galeria Delfiny – nowa instytucja kulturalna, Mariusz Gryżewski – twórca i wydawca prasowy, Artur Jarczyński – uznany polski restaurator.
Nagrodami są akwarele znanego warszawskiego malarza Janusza Dziurawca. Jego prace obejmują dwa nurty: realistyczny i quasi-abstrakcyjny.