czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
piątek, 03 styczeń 2014 14:46

Prosto z nieba Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prosto z nieba www.kopernik.org.pl

Czym obserwujemy Ziemię? Jak dane gromadzone przez satelity pomagają w planowaniu przestrzennym, gospodarce, reagowaniu kryzysowym, a także obserwacjach klimatu i biosfery? Czym była Gwiazda Betlejemska i czy powinniśmy zmieniać kalendarz?

Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć podczas multimedialnych spotkań w planetarium Centrum Nauki Kopernik. Raz w miesiącu planetarium zaprasza wybitnego specjalistę, który w przestępny sposób opowiada o najnowszych osiągnięciach astronomii i astronautyki.

„Kosmiczna pajęczyna: w pół drogi do początków Wszechświata" - 9 stycznia 2014 r. o godz. 19 — spotkanie z prof. Agnieszką Pollo, z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Jak wyglądał Wszechświat 7 miliardów lat temu, a więc gdy był dwukrotnie młodszy niż teraz? Jak bardzo różnił się od dzisiejszego? Czy występujące wtedy typy galaktyk były równie różnorodne? Jaką rolę odgrywała wtedy ciemna energia i ciemna materia? VIPERS to to jeden z wielkich programów obserwacyjnych ESO – Europejskiego Obserwatorium Południowego. Jego celem jest pomiar odległości do ok. 100 000 galaktyk w rejonie Wszechświata, odległym od nas o 7 mld lat świetlnych. Projekt VIPERS przebadał już ponad połowę z planowanych galaktyk, co pozwoliło stworzyć najdokładniejszą jak dotąd trójwymiarową mapę Wszechświata sprzed 7 miliardów lat. Opowiemy, jak dzięki tej mapie próbujemy wyjaśnić zagadki przeszłości naszego Wszechświata.

Prof. Agnieszka Pollo — astrofizyk, zajmuje się kosmologią obserwacyjną – badaniami galaktyk, struktur, jakie te galaktyki tworzą i ewolucji Wszechświata. Studiowała astronomię na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat zrobiła w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. Pracowała przez kilka lat w instytutach naukowych we Włoszech i we Francji. Obecnie pracuje w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Naukowo zajmuje się badaniami galaktyk i struktury wielkoskalowej Wszechświata w wielkich przeglądach nieba. M.in. kieruje polską komórką projektu VIPERS.

„Galaktyki Grupy Lokalnej" - 6 lutego 2014 r. o godz. 19 — prof. Ewa Łokas, Centrum Astronomiczne PAN. Wiesz, że czeka nas kosmiczny karambol i zderzenie z inną galaktyką? Ale spokojnie — mamy przed sobą jeszcze kilka miliardów lat. Droga Mleczna i galaktyka w Andromedzie to najbardziej masywne składniki Grupy Lokalnej (czyli zbioru najbliższych nam galaktyk). Przeprowadzone ostatnio pomiary prędkości Andromedy wskazują, że zderzy się ona z Drogą Mleczną. W wyniku tej kosmicznej katastrofy powstanie duża galaktyka eliptyczna, jakich wiele obserwujemy we Wszechświecie. Zobaczysz symulacje pozwalające opisać ten proces. Nieco uwagi poświęcimy też na pozór mniej spektakularnymgalaktykom karłowatym Grupy Lokalnej, które jednak za względu na dużą zawartość ciemnej materii są niezwykle interesujące.

Prof. Ewa Łokas — astrofizyk, popularyzatorka nauki. Pracuje w Centrum Astronomicznym PAN. Przez wiele lat współpracowała z uczonymi z Instytutu Astrofizyki w Paryżu. Zajmuje się modelowaniem obiektów związanych grawitacyjnie, od największych gromad galaktyk po niewielkie galaktyki karłowate.

Cena biletu: 18 zł normalny / 13 zł ulgowy
Źródło: http://www.kopernik.org.pl/planetarium/prosto-z-nieba/

a