środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 09 lipiec 2010 10:28

Niezwykła historia Pucharu Świata

Napisane przez KB
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Niezwykła historia Pucharu Świata materiały prasowe

Puchar Świata w piłce nożnej jest najbardziej pożądanym trofeum sportowym na naszym globie. Niewielu kibiców piłki nożnej wie, że jest to już drugie wcielenie statuetki za zdobycie tytułu najlepszej drużyny na świecie.

{jumi[*4]}Po raz pierwszy mistrzostwa świata zostały zorganizowane w Urugwaju w 1930 roku. Przyznawane było wtedy trofeum o nazwie „Złota Nike” i miało postać złotej statuetki przedstawiającej starożytną skrzydlatą boginię zwycięstwa Nike. Nagroda miała charakter przechodni, między kolejnymi turniejami pozostawała w rękach zwycięzcy. Na własność miała przypaść pierwszej drużynie, która zdobędzie tytuł trzykrotnie. W 1946 roku zmieniła nazwę na puchar Jules’a Rimet’a na cześć organizatora pierwszych mistrzostw świata, który był także sponsorem pierwszego trofeum i pierwszym prezydentem FIFA.

Losy pierwszego pucharu świata były bardzo burzliwe. W czasie II wojny światowej, aby uniknąć zawłaszczenia przez Niemców, teściowa włoskiego wiceprezydenta FIFA ukrywała go pod swoim łóżkiem w pudełku po butach. W tej nietypowej skrytce najważniejsza nagroda sportów zespołowych przetrwała wojnę a po jej zakończeniu wróciła na światowe stadiony.

W 1966 roku tuż przed mistrzostwami świata w Anglii statuetka została skradziona z wystawy w Londynie. Podobno w stercie śmieci znalazł ją pies o imieniu Pickles, skąd kilka dni później trafiła w ręce ówczesnego zwycięzcy Mundialu - Anglii.
Gdy 1970 roku Brazylia zdobyła po raz trzeci mistrzostwo, trofeum przeszło zgodnie z regulaminem na ich własność. Brazylijczycy nie cieszyli się statuetką zbyt długo. W 1983 roku ponownie ją skradziono, tym razem jednak nie została odnaleziona. Prawdopodobnie została przetopiona na złoty złom, choć plotka głosi, że znajduje się u prywatnego kolekcjonera. Na 70-lecie Brazylijskiej Federacji Piłki Nożnej została wykonana replika, która do dziś jest przechowywana w siedzibie federacji.

Po tym jak „Złota Nike” została przekazana brazylijskiej federacji został ogłoszony konkurs, na nowa nagrodę. Wygrała go rzeźba włoskiego artysty Silvia Gazzanigi. Przedstawia ona dwóch piłkarzy unoszących ręce w geście zwycięstwa jednocześnie trzymając ziemski glob. Podstawę statuetki stanowią dwa pierścienie z malachitu i jeden złoty między nimi, na którym znajduje się miejsce na nazwy kolejnych zwycięzców mistrzostw świata. Miejsca jest tam jest dla najlepszych drużyn do 2038 roku, więc można się spodziewać nowego trofeum na mistrzostwa świata w 2042 roku. Nagroda ta została wykonana z 18 karatowego złota za 50000 dolarów, dziś jednak jej wartość przekracza już 10 milionów dolarów.

Puchar jest własnością FIFA i w odróżnieniu do jego poprzednika „Złotej Nike” nigdy nie zostanie przekazany na własność żadnej drużynie. Jego pozłacana replika jest wręczana zaraz po meczu finałowym kapitanowi drużyny zwycięskiej na okres czterech lat, aż do kolejnej imprezy z cyklu mistrzostw świata w piłce nożnej.

Teraz po raz pierwszy w historii mundialu Hiszpania może się cieszyć tą wyjątkową  figurką, wartą więcej niż nie jeden piłkarski klub w Polsce.

 

 {jumi [*9]}

a