czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
środa, 06 listopad 2013 14:00

Paderewskiego związki z Warszawą Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W związku z rocznicą urodzin Ignacego Jana Paderewskiego Dom Spotkań z Historią zaprasza na premierę najnowszego filmu o tym wybitnym mężu stanu, a także spacer po Warszawie śladami Paderewskiego oraz koncert w sobotę 9. listopada.

Ignacy J. Paderewski – światowej sławy pianista, kompozytor i polityk – w latach 1872–78 kształcił się w warszawskim Instytucie Muzycznym, w którym później przez krótki czas wykładał. Po zrobieniu międzynarodowej kariery, zaczął inwestować w Warszawie; był między innymi fundatorem Hotelu Bristol. Wraz z przewodnikiem i muzykologiem Tomkiem Piotrowskim prześledzimy związki Paderewskiego z Warszawą.

• godz. 14.00 – spacer śladami Ignacego Paderewskiego po Warszawie

• godz. 19.30 – koncert fortepianowy i występy zespołów kameralnych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (sala im. Melcera) zatytułowany Muzyka i polityka.

W repertuarze utwory Ignacego Paderewskiego oraz innych polskich kompozytorów. Liczba miejsc ograniczona. Rezerwacja pod nr 22 225 05 45. Wstęp wolny.

• Premierowe pokazy w DSH filmu Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy (dok., 2013, 41'), w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego - godz. 16.00 i 18.00.

Film prezentuje sylwetkę Ignacego J. Paderewskiego, który po wybuchu I wojny światowej prowadził szeroko zakrojoną działalność dyplomatyczną na rzecz Polski. W 1919 roku sprawował funkcje Premiera i Ministra Spraw Zagranicznych RP, reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie podpisano traktat wersalski kończący I wojnę światową. W 1922 wyjechał do USA, gdzie powrócił do koncertowania, choć nigdy nie porzucił polityki. O dokonaniach Paderewskiego mówią amerykańscy prezydenci: Ronald Reagan, John F. Kennedy, George Bush Senior, a także generał Edward Rowny, doradca ds. wojskowych pięciu prezydentów USA, prezydent Lech Wałęsa, muzykolodzy Jerzy Waldorff i Jan Popis. W filmie przedstawione są liczne unikatowe archiwalia, w tym oryginalne wykonania pianistyczne.

• 11. listopada, w Święto Niepodległości, film będzie prezentowany przez cały dzień, od godziny 11 do 19, o każdej pełnej godzinie. Pokazy poprzedzać będą materiały archiwalne z międzywojennej Warszawy, w tym obchodów Święta Niepodległości w latach 30.

Źródło: http://www.dsh.waw.pl

{jumi [*8]}

a