środa, czerwiec 19, 2024
Follow Us
wtorek, 08 październik 2013 14:40

Dziedziniec Dialogu Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spotkania, wystawy, pokazy filmowe, happeningi, koncerty, blogosfera, przestrzeń na modlitwę, a przede wszystkim interdyscyplinarne debaty – tak przedstawia się „Dziedziniec Dialogu" w Warszawie.

Od połowy września trwają wydarzenia mające na celu spotkanie ludzi o różnych poglądach, wierzących z niewierzącymi. Organizatorami „Dziedzińca Dialogu" są Archidiecezja Warszawska i Centrum Myśli Jana Pawła II.

„Dziedziniec Dialogu" jest elementem odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem „Dziedziniec Pogan". Inicjatorem spotkań był papież Benedykt XVI, a ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie. Misję tworzenia „Dziedzińców" powierzono Papieskiej Radzie ds. Kultury, której przewodniczy kard. Gianfranco Ravasi.

Za organizację polskiego „Dziedzińca Dialogu" odpowiadają Archidiecezja Warszawska wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem roztoczył prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Wydarzenia główne

W piątek 11 października o godz. 12 rozpocznie się na Uniwersytecie Warszawskim pierwsza z trzech debat głównych. Wezmą w niej udział: kard. Gianfranco Ravasi (przewodniczący Papieskiej Radzie ds. Kultury), ks. prof. Michał Heller (filozof i kosmolog), prof. Łukasz Turski (fizyk, przewodniczący rady programowej Centrum Nauki Kopernik), prof. Krzysztof Meissner (fizyk, Uniwersytet Warszawski), prof. Piotr Węgleński (biolog, Polska Akademia Nauk), a spotkanie poprowadzi prof. Piotr Gutowski (filozof, Katolicki Uniwersytet Lubelski). Uczestnicy debaty będą odpowiadać na pytania o napięcia między fizyką a metafizyką, a także o to, czy postęp technologiczny jest nam w stanie dać wiedzę o istnieniu Boga.

Tego samego dnia o godz. 16 na deskach Teatru Polskiego dojdzie do debaty o relacjach między wiarą a kulturą. Po debacie, od godz. 19, w Teatrze Polskim zostanie wystawiony „Irydion" w reżyserii Andrzeja Seweryna.

W sobotę 12 października od godz. 12 w Galerii Porczyńskich będzie można śledzić ostatnią z debat, tym razem o relacjach między wiarą a społeczeństwem. Debatę otworzy wystąpienie prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Wydarzenia zapowiadające

– Chcemy wyjść do ludzi, którzy czegoś szukają, stawiają sobie pytania i chcą rozmawiać – tak „Dziedziniec Dialogu" zapowiada kard. Kazimierz Nycz. Uczestnicy spotkań „Twarzą w twarz" co czwartek na 1Piętrze (Warszawa, ul. Foksal 11) zadają pytania o dialog sacrum z popkulturą, o to czy umiemy jeszcze rozmawiać. Wraz ze startem cyklu spotkań na 1Piętrze, na Salonie24 ruszyła blogosfera. Odpowiedzi można szukać na: www.dziedziniecdialogu2013.salon24.pl. Od 1 października przed wejściem na Uniwersytet Warszawski stoi wystawa „Papież dialogu".

Kluczowe wydarzenia „Dziedzińca" będą odbywać się między 7 a 9 października. W Kinie Muranów odbędzie się pokaz filmów „Ludzie Boga", „Lourdes" i „Siódma pieczęć". W przestrzeni miejskiej odbędą się: eksperymentalny koncert przygotowany przez Uniwersytet Muzyczny, występ chóru, spotkania z ludźmi kultury i nauki, a wszystko zakończy występ Karola Strzemiecznego z zespołu Paula i Karol.

Spotkanie „Do źródeł Dziedzińca" odbędzie się na UKSW 10 października o godz. 16. Otworzą je wystąpienia metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Debatę poprzedzi koncert fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich.

Owocem „Dziedzińca" mają być cykliczne debaty, stworzenie gruntu, na którym ludzie myślący całkiem inaczej spotykają się i rozmawiają. Natura „Dziedzińca Dialogu" polega na tym, że do spotkania dochodzi nie w świątyni, lecz przed nią. Tym dziedzińcem będą aule uniwersyteckie, galerie sztuki, przestrzeń miejska. W warszawskich kościołach będzie można wziąć udział w modlitwach prezentujących różne wrażliwości – w modlitwie medytacyjnej, strefie ciszy, czuwaniu przygotowanym przez Wspólnoty Jerozolimskie, w śpiewach Taize.

 

Organizatorzy wydarzenia

Gospodarzami wydarzenia są metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser oraz prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

www.dziedziniecdialogu.pl

{jumi [*7]}

 

a