piątek, marzec 29, 2024
Follow Us
czwartek, 12 wrzesień 2013 09:49

Festiwal "Organy Śródmieścia" Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

XIV Warszawski Festiwal Organowy "Organy Śródmieścia", organizowany przez Fundację "Festiwal Muzyki Sakralnej", rozpoczął się 8 września i potrwa do 27 października.

Zaplanowano 8 recitali w różnych śródmiejskich kościołach. Najbliższy koncert już 15 września.

Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia" ma za zadanie ożywiać i prezentować różne organy Śródmieścia oraz ukazywać w sposób w pełni profesjonalny, całe śródmiejskie „bogactwo organowe" jako ważny element Kultury Śródmieścia i Warszawy. Program każdego recitalu dopasowany jest do specyfiki konkretnego instrumentu. Koncerty poprzedza komentarz z informacją dotyczącą historii i budowy organów. Festiwal jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy - Dzielnicy Śródmieście.

 

Kalendarz koncertów

(recitale organowe)
15 września, godz. 20
Mario Ciferri (Włochy), Kościół św. Aleksandra, ul. Książęca 21
22 września, godz. 21
Adam Klarecki, Kościół Ojców Jezuitów, ul. Świętojańska 10
29 września, godz. 18
Jakub Garbacz, Kościół Ojców Franciszkanów, ul. Zakroczymska 1
6 października, godz. 18.45
Przemysław Kapituła, Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15
13 października, godz. 14
Bogdan Narloch, Kościól Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
20 października, godz. 19.30
Dariusz Hajdukiewicz, Kościół Ojców Kapucynów, ul. Miodowa 13
27 października, godz. 16
Michał Sławecki, Kościół św. Marcina, ul. Piwna 9/11

 

Warszawski Festiwal Organowy „Organy Śródmieścia" powstał w 2000 roku z inicjatywy warszawskiego organisty Przemysława Kapituły i odbywa się corocznie w kolejne niedziele września i października w różnych kościołach znajdujących się na terenie warszawskiej Dzielnicy Śródmieście wyposażonych w koncertowe organy. Festiwal zaliczany jest do najpoważniejszych i najbardziej interesujących polskich festiwali organowych.

W Śródmieściu Warszawy mamy przeróżne instrumenty, które bardzo często nadają się doskonale do działalności koncertowej. Wystarczy wymienić organy zaliczane do „ekstraklasy koncertowej" w Archikatedrze św. Jana, barokowe organy kościoła Świętej Anny, instrument zabytkowy w Katedrze Polowej czy instrument stojący nie na chórze organowym, ale w nawie głównej kościoła św. Marcina. 
www.srodmiescie.art.pl

{jumi [*8]}

a