czwartek, listopad 30, 2023
Follow Us
sobota, 07 wrzesień 2013 11:32

Święto Wilanowa Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Święto Wilanowa - z okazji 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej - potrwa w tym roku dziewięć dni. Przygotowano bogaty program kulturalny, pokazy wojskowe, spektakle muzyczne, teatr i animacje dla dzieci, rekonstrukcję obozu wojennego z czasów Jana III Sobieskiego, prezentację uzbrojenia współczesnej armii polskiej i fiestę balonową.  Warto znaleźć się w Wilanowie w dniach od 7. do 15. września!

Święto Wilanowa organizowane jest od 1995 roku w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, czyli zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego nad armią turecką pod Wiedniem 12 września 1683 roku. Tegoroczne obchody są wyjątkowe. Początek święta - weekend 7 i 8 września. W tych dniach będą odbywały się różnorodne warsztaty i spotkania w Muzeum Pałac w Wilanowie, przedstawienia teatralne dla dzieci na Plaży Wilanów, bitwa DJ-ów na Plaży Wilanów i koncert jazzowy Maciej Fortuna Trio na Plaży Wilanów.

Główne obchody Święta Wilanowa zaczną się 12 września uroczystą mszą w kościele św. Anny. Po mszy na dziedzińcu pałacu ruszy wielkie widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pt. „Sobieściada, czyli Venus z Marsem przymierze zwycięskie (w hołdzie Wiktorii Wiedeńskiej 1683)".

Popołudniowy lot balonem i rozpoczęcie III Fiesty Balonowej o Puchar Burmistrza odbędzie się 13 września. Na zakończenie dnia przygotowano „Wiedeńską Galę", widowisko operetkowe na dziedzińcu Pałacu. Kumulacja wydarzeń nastąpi w weekend 14-15 września. Na Polach Wilanowskich będzie można podziwiać wojska Jana III Sobieskiego, a następnie porównać go z nowoczesną, polską armią, prezentującą pojazdy wojskowe i uzbrojenie. Wystawę przygotowują polskie Siły Zbrojne. W tych dniach odbędą się również pokazy balonowe i wręczenie nagród załogom biorącym udział w III Fieście Balonowej. W sobotę 14 września wielki koncert orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej z udziałem gwiazd sceny operowej – „Carmina Burana" Carla Orffa. W niedzielny wieczór – 15 września – koncert jazzowy Radek Nowicki Trio, mapping na fasadzie Muzeum Pałacu i pokaz sztucznych ogni z budynku ratusza w budowie przy Plaży Wilanów. Więcej o Święcie Wilanowa tutaj.

Wybrane punkty programu Święta Wilanowa:
7 września (sobota)
godz. 12 - Przedstawienie teatralne dla najmłodszych pod tytułem „Legenda sp. z o.o." przed spektaklem i po nim animacje przygotowane przez Centrum Kultury Wilanów, Bibliotekę Publiczną oraz Partnerów (Plaża Wilanów)
godz. 13-19 - Rodzinna Rowerowa Masa Krytyczna „Primus Inter pares" – przejazd rowerzystów z Rynku Nowego Miasta do Wilanowa; piknik rodzinny na dziedzińcu i w parku Muzeum Pałacu w Wilanowie, zorganizowane zwiedzenie parku i pałacu (rejestracja na www.wilanow-palac.pl)
w godz. 13-17 - „Baroque – czyli bogactwo ozdób" – warsztaty decoupage'u dla młodzieży i dorosłych w cenie biletu do parku (Muzeum Pałac w Wilanowie, namiot koło Oranżerii w parku)
godz. 19-22 - Bitwa DJ-ów na dźwięki i visuale. Jędrzej „Kovvalsky" Kowalczyk vs DJ Kocurr. (Plaża Wilanów)

8 września (niedziela)
godz. 11 - Uroczysta msza święta z udziałem Wilanowskiego Towarzystwa Chóralnego – „Święto dzielenia się chlebem" (kościół Posłania Uczniów Pańskich)
godz. 12 - Przedstawienie teatralne dla najmłodszych pod tytułem „Bajka o smoku Kubie" przed spektaklem i po nim animacje przygotowane przez Centrum Kultury Wilanów, Bibliotekę Publiczną oraz Partnerów (Plaża Wilanów)
godz. 19 - koncert jazzowy. Wystąpi Maciej Fortuna Trio (Plaża Wilanów)
godz. 20.30 - mapping na fasadzie Muzeum Pałac

9 do 11 września (poniedziałek – środa)
godz. 20 - kino samochodowe na dachu sklepu BRICOMAN. W roli głównej - James Bond.
• 09.09. Licencja na zabijanie
• 10.09. GoldenEye
• 11.09. Casino Royale

11 września (środa)
godz. 17-19 - Akademia Golfa, na 12 stanowiskach driving range (strzelnica golfowa) dla osób niegrających i chętnych, aby spróbować: 30 minutowe nieodpłatne zajęcia z instruktorem, liczba miejsc ograniczona, zapisy na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (pole golfowe Golf Parks)
godz. 20 - kino plenerowe „Avatar" w reż. James Cameron (Plaża Wilanów)

12 – 15 września (czwartek – niedziela)
Historyczny obóz wojskowy króla Jana III - żywe dioramy obozów wojskowych z XVII w. (wojska polskie i wojska rzeszy niemieckiej, Tatarzy, wojsko zaporoskie), pokazy konne, strzelanie z armat i muszkietów, pokazy strzelania z łuku w galopie, musztra i egzercunek z XVII w. czyli rekonstrukcja i edukacja historyczna dla wszystkich podana w bardzo przystępnej formie. (Pola Wilanowskie)
• czwartek - sobota godz. otwarcia 10-19; niedziela godz. otwarcia 10-17

12 września (czwartek) – Rocznica Wiktorii Wiedeńskiej
godz. 18 - uroczysta Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Abp. Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce (kościół św. Anny)
godz. 19.30 widowisko historyczne w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego „Sobieściada, czyli Venus z Marsem przymierze zwycięskie (w hołdzie Wiktorii Wiedeńskiej 1683)" (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie)

13 września (piątek)
godz. 17 - rozpoczęcie III Fiesty Balonowej o puchar Burmistrza i pierwsze loty balonowe
godz. 19.30 „Gala Wiedeńska" – widowisko operetkowe przygotowane przez artystów Teatru Muzycznego z Łodzi (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie)

14 września (sobota)
godz. 6,30 i godz. 17 - dwa loty w ramach III Fiesty Balonowej w Wilanowie (zawody ekip baloniarskich nad Wilanowem)
godz. 10 - Amatorski Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza - zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 22-885-00-60 wew. 103)
w godz. 10–19 - Armia Polska 330 lat później - prezentacja sprzętu i uzbrojenia oraz wyposażenia żołnierzy Wojsk Lądowych (Pola Wilanowskie wzdłuż ul. Przyczółkowej)
w godz. 10-19 - Prezentacja atrakcji turystycznych Mazowsza we współpracy z Mazowiecka Regionalną Organizacją Turystyczną (Pola Wilanowskie)
godz. 10-13 - festyn „Ze zdrowiem i bezpieczeństwem w przyjaźni". Spotkanie z ratownikami medycznymi (zwiedzanie ambulansu), pokaz udzielania pierwszej pomocy, gry i konkursy z nagrodami od policji, poczęstunek (na terenie przedszkola nr 416 przy ul. Sytej 123)
godz. 11-15.30 „Lets'go! Rodzinny rajd sportowo-językowy" (start i meta: boisko Orlik przy ul. św. Urszuli Ledóchowskiej
godz. 12 - przedstawienie teatralne dla dzieci „Pan Toti i czarodziejski grzebień" (Plaża Wilanów)
godz. 13 - „Historia mniej znana: Największa pociecha to mieć wokół siebie ludzi, którzy by nas wiedli do dobrego, a nie psuli nam serca" (Muzeum Pałac w Wilanowie)
godz. 19.30 wielki koncert orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej z udziałem gwiazd sceny operowej „Carmina Burana" Carla Orffa (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie).
godz. 22 – Nocna parada balonów i wręczenie nagród III Fiesty Balonowej (Plaża Wilanów)

15 września (niedziela)
godz. 6.30 - poranny lot kończący III Fiestę Balonową
godz. 11-16 - „Folwark wilanowski" gra terenowa (część południowa parku Muzeum Pałacu w Wilanowie)
godz. 11.30 - Inauguracja placu zabaw na Plaży Wilanów – animacje dla najmłodszych
godz. 14 - pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego (na dziedzińcu Muzeum Pałacu w Wilanowie)
godz. 20 - uroczysta banderia wojsk koronnych do Pałacu w Wilanowie (Podlaska Chorągiew Husarska z chorągwią królewska Jana III Sobieskiego będzie asystowała uroczystemu wjazdowi króla Jana III z królową Marią Kazimierą do pałacu w symbolicznym powrocie wojsk z Wiktorii Wiedeńskiej. W programie powrót tryumfatorów spod Wiednia (z Pól Wilanowskich na dziedziniec Muzeum Pałacu)
godz. 20.30 - „Powrót króla" mapping na fasadzie Muzeum Pałacu w Wilanowie - premiera
Na zakończenie obchodów Święta Wilanowa pokaz sztucznych ogni z budynku ratusza w budowie przy Plaży Wilanów.


Muzeum Pałac w Wilanowie ul. St. Kostki potockiego 10/16, www.wilanow-palac.pl,
Muzeum Plakatu w Wilanowie ul. St. Kostki Potockiego 10/16, www.postermuseum.pl,
Centrum Kultury w Wilanowie ul. ul. Wiertnicza 26 (nr telefonu 22 651 98 20), www.kulturawilanow.pl
Kościół św. Anny ul. Kolegiacka 1, Wilanów, www.parafiawilanow.pl,
Plaża Wilanów u zbiegu ul. Przyczółkowej z al. Wilanowską,
Pola Wilanowskie teren pomiędzy ul. F. Klimczaka i ul. A. Branickiego wzdłuż ul. Przyczółkowej,
Pole golfowe Golf Parks ul. Z. Vogla 19, Wilanów, golfparkspoland.pl

{jumi [*8]}

 

a