środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14490.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14490
czwartek, 22 sierpień 2013 12:08

Padła Wiedza i Nauka Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Padła Wiedza i Nauka Fot.: Adam Domagała

Ofiarą wandali padła jedna z barokowych muz z warszawskiego Ogrodu Saskiego. Jak na ironię nosiła nazwę "Wiedza i Nauka".

Ogród Saski był pierwszym udostępnianym ogrodem miejskim w Warszawie. Zespół dwudziestu jeden barokowych rzeźb znajduje się we wschodniej jego części, na głównej osi Ogrodu, na tyłach Grobu Nieznanego Żołnierza oraz fontanny Henryka Marconiego. Barokowe i rokokowe rzeźby były pierwotnie pozłacan, odtworzono je jako kamienne. Rzeźby są personifikacjami pór roku, cnót, cech umysłu, sztuki i nauki. Ich dowolne ustawienie nie ma znaczenia, choć dawniej ich położenie i kolejność wynikały z konkretnego programu

W wyniku wydarzeń 1794 roku i wkroczenia wojsk rosyjskich do Warszawy część figur wywieziono do Petersburga. Podczas bombardowania w 1944 roku większość z nich uległa poważnemu zniszczeniu. Gruntowną konserwację z częściową rekonstrukcją przeprowadzono w latach 1949-1950. Brakujące elementy zrekonstruowano za pomocą dostępnej przedwojennej ikonografii. Od tamtego czasu zmieniała się lokalizacja poszczególnych pomników. Obecnie są one objęte stałą ochroną konserwatorską.

{gallery}14490{/gallery}

"Wiedza / Nauka" jest wyjątkową rzeźbą w zachowanym fragmencie zespołu rzeźb saskich. Ma niedopracowaną i nieobrobioną tylną część. Musiała być traktowana jako rzeźba przyścienna, nie zaś wolnostojąca. Personifikacja Nauki znajduje się także w "Ikonologii": "Kobieta ze skrzydełkami na głowie, w prawej ręce ma trzymać lustro, w lewej kulę, ponad którą trójkąt" (tłum. Mariusz Karpowicz).

(Wygląd rzeźby "Wiedza / Nauka" przed zniszczeniem: fot. Katarzyna Mączewska tutaj).

{jumi [*8]}

a