sobota, listopad 27, 2021
Follow Us
poniedziałek, 05 sierpień 2013 12:44

Co zrobić ze starą lodówką? Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kampania społeczna www.DECYDUJESZ.pl, to jeden z projektów organizacji Electro-System. Zakłada on, że zużyty sprzęt wielkogabarytowy, tj. pralki, lodówki, kuchenki odbierany jest wprost z mieszkania lub domu. Na polski rynek każdego roku trafiają miliony kilogramów nowego sprzętu elektronicznego. Zużyty, wyrzucony na śmieci, zagraża zdrowiu ludzi i zatruciem środowiska.

Codziennie zgłasza się do nich kilkudziesięciu mieszkańców, którzy chcą pozbyć się dużego sprzętu AGD a do tej pory nie wiedzieli co z nim zrobić. Z szóstego „Raportu o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym" wynika, że w 2012 r. wprowadzono na rynek polski ok. 482 mln kg takiego sprzętu, w tym 242 mln kg wielkogabarytowych urządzeń gospodarstwa domowego.

System odbioru elektrośmieci działa na terenie całego kraju. W niektórych rejonach (m.in. Warszawa, Słupsk, Łódź) jest bezpłatny. Aby zgłosić odbiór dużego sprzętu należy przesłać informację na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., skorzystać z formularza zgłoszenia dostępnego na stronie www.DECYDUJESZ.pl lub zadzwonić pod numer 22 755 44 81. W każdym przypadku uzgodniony zostanie dogodny termin odbioru, a zużyty sprzęt zostanie wyniesiony z mieszkania przez pracowników Remondis. Przy okazji odbioru dużego sprzętu zabierane są bezpłatnie także pozostałe elektrośmieci tj. małe AGD, sprzęt komputerowy, sprzęt audio-video, elektronarzędzia, zabawki elektryczne i elektroniczne. Electro-system zaprasza do współpracy również spółdzielnie mieszkaniowe oraz firmy zarządzające nieruchomościami.

Na terenie Warszawy organizacja współpracuje obecnie z ponad 200 podmiotami, na klatkach schodowych zawisło blisko 10 000 plakatów, a w skrzynkach mieszkańców znalazło się ponad 40 000 ulotek zachęcających do skorzystania z bezpłatnego odbioru dużego AGD. Zebrany przez Remondis Electrorecycling sprzęt zostanie przetworzony w jednym z zakładów na terenie Polski, gdzie już dzisiaj obowiązują surowe normy dotyczące ochrony środowiska i gospodarki odpadami.

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika lub wystawiać pod altaną śmietnikową. Grozi za to kara grzywny do 5000 zł.

Zużyty sprzęt zaliczany do elektrośmieci może zanieczyszczać środowisko, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Rtęć znajdująca w niektórych świetlówkach po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy i koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych. Z kolei ołów wykorzystywany w elektronice jako składnik np. szkła kineskopowego ma właściwości toksyczne i rakotwórcze. Wchłonięty do organizmu najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem metal gromadzi się w skórze i mięśniach. Ostatecznie kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik. Związki bromu stosowane w komputerach po przeniknięciu do środowiska powodują u ludzi i zwierząt schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.

Za demontaż elektrośmieci poza wyspecjalizowanym zakładem przetwarzania grozi kara od 2 do 100 tys. złotych, zarówno dla firm, jak i osób fizycznych.

www.DECYDUJESZ.pl

www.electro-system.pl

www.remondis-electro.pl

{jumi [*8]}

a