poniedziałek, maj 20, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/13893.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/13893
piątek, 05 lipiec 2013 19:47

Atrakcyjna stulatka Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Atrakcyjna stulatka www.poloniapalace.com

Polonia Palace - stylowy, nowoczesny i wygodny hotel - nadal jest atrakcyjny i wyjątkowy, mimo swoich stu lat.

Na siedmiu pięterach mieszczącego się w centrum Warszawy hotelu znajdują się stylowe pokoje, osiem sal konferencyjnych, 24-godzinne Centrum Biznesowe, Sala Balowa Ludwikowska, Restauracja Strauss z polską i europejską kuchnią, nowoczesny Bar & Lounge Bojangles i działający 24 godziny klub fitness.

Jak pisze w swoim "Spacerowniku po Warszawie" Jerzy S. Majewski o Hotelu Polonia znajdującym się w Alejach Jerozolimskich pod numerem 45: "wytwornością i luksusem miał przebijać nawet Bristol. Miał francuską restaurację, kawiarnię z salonem tylko dla pań, perfumerię z zapachami sprowadzanymi prosto z Paryża i piwnicę, w której złożono wina rozlewane jeszcze w czasach napoleońskich. Tuż po wojnie jarzył się światłami pośród morza ruin niczym latarnia morska. Tu ulokowały się placówki dyplomatyczne wielu państw. Szczególną pozycję zajmowało wówczas radzieckie przedstawicielstwo handlowe Osobtorg - przykrywka dla NKWD. Przy tej dziwnej instytucji działał m.in. suto zaopatrzony bar, w którym gościli wyłącznie wysocy rangą oficerowie sowieccy i osoby z kierowniczych sfer rządowo-partyjnych. Atmosferę tego miejsca znakomicie oddano w filmie "Pułkownik Kwiatkowski" Kazimierza Kutza z 1995 r.".

A o dumie Polonia Palace Hotel, olśniewającej Sali Balowej w stylu Ludwika XVI zwanej "Ludwikowską" pisze tak: "Dziś wnętrza restauracji ludwikowskiej zostały staranie odrestaurowane tak jak i elewacje. Nowy jest za to ogromny hol-atrium urządzony w miejscu dawnego podwórka. W eleganckiej atmosferze sali ludwikowskiej możemy zjeść śniadanie (stół szwedzki) w cenie 60 zł, a także zaprosić ukochaną na romantyczną kolację przy świecach (180 zł od pary, w karcie m.in. królewska ryba na rafie z kiełków i sałat z aromatem polnych ziół). By odpocząć przez chwilę, lepiej wstąpić do hotelowej kawiarni w stylu wiedeńskim. Jej specjalnością jest kawa Strauss z likierem morelowym (21 zł).". (www.moja-warszawa.waw.pl).

Sala "Ludwikowska" jest, szczególnie po niedawnej modernizacji, miejscem chętnie wybieranym i polecanym na przyjęcia weselne. Widok z eleganckiego wnętrza sali na będące w nieustannym biegu Aleje Jerozolimskie i kultowy już Pałac Kultury jest również wyjątkowy. Hotel organizuje młodym parom w swoich niepowtarzalnych wnętrzach specjalną sesję zdjęciową podczas przyjęcia weselnego.

 

100 lat historii

Hotel Polonia zbudowany został według projektu Juliusza Nagórskiego i Józefa Holewińskiego. Jego budowa trwała pięć lat (1909-13). Został otwarty 14 lipca 1913 roku przez Konstantego Przeździeckiego, pochodzącego ze znanej i szanowanej rodziny arystokratycznej. Hotel oferował bardzo rzadkie na owe czasy udogodnienia, takie jak: zimna i ciepła woda w każdym pokoju, centralne ogrzewanie oraz telefony. Był symbolem międzywojennnego przepychu. Zainspirowany francuskim stylem front budynku i restauracja z parkietem tanecznym "Plais – Dancing", sprawiły, że hotel stał się najbardziej modnym i rozrywkowym miejscem w Warszawie. Restauracja, odwiedzana przez znanych aktorów, piosenkarzy, artystów i polityków była miejscem w którym Warszawiacy chcieli bywać i chcieli być tam widziani.

{gallery}13893{/gallery}

 W czasie II wojny światowej budynek kosztem 2,8 mln złotych został przebudowany przez Niemców na hotel wojskowy Der Reichshof.

Po wojnie "Polonia" była pierwszym hotelem, który wznowił działalność - otwarcie nastąpiło już 13 kwietnia 1945. W 2004 ukończono modernizację hotelu połączoną z zabudową części podwórza. Jednym z najbardziej znanych gości hotelu był generał Eisenhower, który, przywitany przez setki Warszawiaków, przybył z oficjalną wizytą w 1945 roku. Burzliwe dzieje Warszawy nie pozostały bez wpływu na kondycję hotelu Polonia. W okresie powojennym, mimo ery komunizmu, w hotelu starano się zachować wysokie standardy.

 


Dekret

Warszawa jest jedynym miastem, w którym w 1945 r. podpisem prezydenta Bieruta nieruchomości utracili wszyscy właściciele. Od 1996 r. z mapy upaństwowionych gruntów wycinane są kawałki prywatne. Od 2003 r. odszkodowania wyniosły 844 mln zł. W 2010 r. Warszawa zapłaciła 64 mln zł, w 2011 r. - 306 mln zł, 2012 rok zamknął się w 233 mln zł. W 2013 r. odszkodowania za dekret, które będzie musiał płacić ratusz, szacowane są na pół miliarda zł.

Hotel Polonia przed wojną należał do rodziny Lubomirskich. Dekretem Bieruta z 1945 roku nieruchomość przeszła na własność miasta. W 1997 roku Warszawa sprywatyzowała spółkę Hotele Warszawskie Syrena, którą kupiła spółka Bau Holding, Zainwestowała ona ok. 30 mln euro w generalny remont hotelu Polonia Palace. W styczniu 2013 roku "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Lubomirscy odzyskują Polonia Palace Hotel, a miasto może wypłacić gigantyczne odszkodowanie. Pod koniec 2012 roku miasto straciło możliwość odwołań od wyroków przyznających prywatnym właścicielom prawa do nieruchomości i, zgodnie z wyrokiem sądu, musiało wydać pod koniec 2012 roku decyzję korzystną dla Lubomirskich.

W latach 90. Polonia (a także hotele: Saski, Warszawa, MDM i Metropol) były częścią należącej do miasta spółki Hotele Warszawskie Syrena. W 1997 r. ratusz spółkę sprywatyzował, sprzedając ją za 24 mln dol. spółce Bau Holding. Nowy właściciel spółki zainwestował ok. 30 mln euro w generalny remont hotelu Polonia.

O zwrot gruntu pod hotelem Polonia już na początku lat 90. zabiegała Gabriela Lubomirska, córka przedwojennego właściciela hotelu, hrabiego Konstantego Przeździeckiego. Zażądała unieważnienia transakcji z austriackim inwestorem.

Miasto chciało z arystokratami negocjować, m.in. o możliwości wykupienia roszczeń. Możliwość odwołań wyczerpała się pod koniec 2012 roku. Ratusz podpisał decyzję o zwrocie i działka z Polonią wróciła do dawnych właścicieli w Wigilię, 24 grudnia. Krzysztof Szadurski, prezes spółki HW Syrena i prezes hotelu Polonia przekonuje, że decyzja jest nieprawomocna i zapowiada odwołanie się od niej.

 

Jubileuszowa tablica pamiątkowa

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej placówkom dyplomatycznym i konsularnym mającym siedzibę w Hotelu Polonia Palace w latach 1945-1951 odbyło się 9 lipca 2013 roku. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego. Uświetniła je obecność współczesnych szefów misji.
Polonia Palace odegrał wyjątkową rolę w życiu stolicy oraz historii dyplomacji. W zgliszczu ruin budynek hotelowy pozostał jedynym, niezniszczonym obiektem; zachowanym w niemal idealnym stanie, w stylu minionej epoki. To właśnie w nim, począwszy od 1945 roku akredytowany został korpus dyplomatyczny. Tutaj znalazły swoje siedziby placówki dyplomatyczne i konsulaty 19. państw oraz szeregu organizacji międzynarodowych takich jak: Czerwony Krzyż, czy UNRRA. Zgrupowanie tak wielu misji zagranicznych w budynku hotelowym było bez precedensu w historii dyplomacji. Wyjątkową atmosferę wspólnoty opisali dyplomaci rezydujący w Polonii w tamtych latach, a z fragmentami ich wspomnień można było zapoznać się podczas uroczystości w dniu 9. lipca. Placówki dyplomatyczne mieściły się w hotelu Polonia aż do 1951 roku. Najdłużej przebywali tu dyplomaci z Belgii i Egiptu.
Uhonorowaniem tego wyjątkowego okresu w stuletniej historii hotelu Polonia Palace było odsłonięcie tablicy z nazwami państw w językach narodowych oraz flagami z czasów powojennych. Została ona wmontowana w zabytkowej części hotelu, przed wejściem do najbardziej reprezentacyjnej Sali Balowej – Ludwikowska. Uroczystości towarzyszyła emisja jednego z wydań Polskiej Kroniki Filmowej z 1947 roku. w całości poświęconej międzynarodowemu życiu w hotelu Polonia.

www.poloniapalace.com

{jumi [*8]}

 

 

a