wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
piątek, 21 czerwiec 2013 13:20

Statkiem do Serocka Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Statkiem do Serocka www.ztm.waw.pl

Poziom rzeki ustabilizował się i po Wiśle znów pływają statki. Warto zarezerwować miejsca na pokładzie i wybrać się w weekend na wycieczkę do Serocka bądź rejs tramwajem wodnym. W wakacje będzie można częściej korzystać z wodnych atrakcji Warszawskich Linii Turystycznych. Od 1 lipca promy będą pływały codziennie, a tramwaj wodny – dodatkowo w piątki.

Jeżeli wybieramy się statkiem do Serocka wystarczy zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Centrum (pawilon 2010b), od poniedziałku do czwartku, w godz. 7- 20, a w piątki, w godz. 7- 17. Po wpłaceniu gotówką równowartości ceny biletu, otrzymamy dokument uprawniający do zajęcia miejsca na statku. Jeśli podjęliśmy decyzję w ostatniej chwili, możemy zaryzykować wyprawę na Cypel Czerniakowski (przystanek znajduje się nieopodal Płyty Desantu i bramy Portu Czerniakowskiego) i spróbować kupić bilety bezpośrednio przed rejsem.

Statek „Zefir" wypływa o godz. 9. W drodze do Serocka pokonuje śluzę Kanału Żerańskiego i w południe przybija do molo w malowniczo położonym miasteczku. Po półtoragodzinnej przerwie (od ok. godz. 12.15 do ok. godz. 13.45) statek wypływa w rejs powrotny do Warszawy i około 19 cumuje na Cyplu Czerniakowskim. „Zefir" zabiera na pokład 110 pasażerów. Na statku jest grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Aby odbyć rejs tramwajem wodnym najlepiej zgłosić się po bilet do biura Żeglugi Stołecznej (ul. Świętokrzyska 36, lokal 1), które jest czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 12-15. Bilety można również kupić na statku przed rozpoczęciem rejsu. Tramwaj wypływa z przystanku na Cyplu Czerniakowskim o godz. 11, 13, 15 i 17 i zabiera na pokład 150 pasażerów. Rejs trwa ponad półtorej godziny. Z jego pokładu można podziwiać „dziką" Wisłę po praskiej stronie rzeki, panoramę Starego Miasta i obejrzeć najbardziej charakterystyczne obiekty w stolicy. Dostępność biletów można sprawdzić w wyszukiwarce zamieszczonej na stronie ZTM.

Serock - malowniczo położona miejscowość, otrzymał prawa miejskie z rąk księcia mazowieckiego Janusza I już w 1417 roku. Jako osada Serock znany był dużo wcześniej. Istnienie grodziska potwierdzają już XI-wieczne źródła. Właśnie w Serocku znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków powiatu i Mazowsza - późnogotycki kościół farny, datowany na 1526 rok. Na zewnętrznych murach świątyni, usytuowanej na wysokiej skarpie, można do dziś odczytać napisy wyryte nawet w XVII w. Stanowią one dużą atrakcję turystyczną powiatu.
www.um.warszawa.pl

www.ztm.waw.pl

{jumi [*6]}

a