środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
czwartek, 23 maj 2013 16:34

Wieża dla jerzyków Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wieża dla jerzyków http://pl.wikipedia.org

Białołęka ma pierwszą w Polsce wieżę dla jerzyków, która może pomieścić nawet setk­ę gniazd. Przysmakiem tych ptaków są komary i meszki. Jed­ne­go dnia jerzyk może złapać na­wet 20 tysięcy owa­dów.
Większość swojego życia przeżywają w locie. Potrafią szybować bez przerwy nawet przez dwa lub trzy lata! Jerzyki są pod ścisłą ochroną.

Pojawiają się u nas na przełomie kwietnia i maja. Nie potrafią wić gniazd na drzewach, więc budują je na budynkach, w miejscu złączenia ściany z dachem. Okres lęgowy jerzyków trwa do końca sierpnia. Gniazda tych pożytecznych ptaków często są niszczone podczas ocieplania budynków, a ptaki i ich pisklęta są zamurowywane żywcem i umierają z głodu lub duszą się przez bardzo długi czas.

Białołęcka wieża ze stali ocynkowanej ma ponad osiem metrów wysokości i stoi na placu zabaw przy ul. Odkrytej. Inicjatorem jej budowy był Marcin Korowaj, radny dzielnicy Białołęka. W realizację inwestycji zaangażował się białołęcki ratusz oraz Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP). Inwestycja kosztowała 70 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu dzielnicy. Jeżeli akcja zakończy się powodzeniem, władze Białołęki planują postawienie kolejnych takich wież.
www.bialoleka.waw.pl

a