środa, lipiec 24, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 maj 2013 23:24

10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL

Napisane przez m.b./mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jubileuszowa 10. edycja PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL trwa w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon.

W ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (17-19 maja) impreza zaplanowana jest także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce. W programie tegorocznej edycji festiwalu PLANETE+ DOC znajdą się najlepsze filmy dokumentalne z całego świata wyprodukowane w ostatnim roku, w tym nowości z Berlinale, Locarno i Sundance. Na festiwalu, który rozpoczął karierę „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, światowe i polskie premiery będą miały także polskie filmy: „Sztuka znikania” Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, „Abu Haraz” Macieja Drygasa, „Aleksander” Anki i Wilhelma Sasnali, „Czarna skrzynka” Krzysztofa Kowalskiego i Dawida Garncarka, „Mundial. Gra o wszystko” Michała Bielawskiego, "Joanna" Anety Kopacz oraz „Kisieland” Karola Radziszewskiego.
Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu PLANETE+ DOC jest prezentacja twórczości Petera Mettlera – twórcy filmowych esejów dokumentalnych, artysty audiowizualnego i fotografa. W programie festiwalu PLANETE+ DOC są też wydarzenia z pogranicza filmu, sztuk wizualnych i muzyki, prezentujące wszechstronny dorobek Petera Mettlera, m.in.: wystawy w Warszawie i Wrocławiu oraz retrospektywa filmowa „Poezja obrazu: 6 x Peter Mettler”.
Obok prezentacji filmów Petera Mettlera, odbędą się także dwie inne retrospektywy filmowe: Siergieja Łoźnicy oraz Heidi Ewing i Jennifer Grady – reżyserek nominowanego do Oscara „Obozu Jezusa”.
Jedną z atrakcji festiwalu PLANETE+ DOC są organizowane w ramach Akademii PLANETE+ DOC wydarzenia dla profesjonalistów z branży filmowej, uczniów kierunków filmowych oraz osób zainteresowanych filmem dokumentalnym.
14 maja w warszawskiej Kinotece Siergiej Łoźnica i Peter Mettler poprowadzą organizowane wspólnie z MEDIA Desk Polska wykłady mistrzowskie. W programie 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL znajdą coś dla siebie ci , którzy interesują się historią polskiego kina dokumentalnego. W warszawskim kinie Iluzjon odbędą się wykłady profesorów Marii i Marka Hendrykowskich – filmoznawców, badaczy historii i kultury filmowej, współodkrywców najstarszego polskiego filmu fabularnego „Pruska kultura” (1908). Wykładom towarzyszą pokazy filmów z zasobów Filmoteki Narodowej.
W ramach festiwalu PLANETE+ DOC 16 maja w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarta zostanie wystawa prac Sharon Lockhart – jednej z najwybitniejszych współczesnych artystek wizualn. Będzie to pierwsza w karierze Lockhart wystawa monograficzna, konfrontująca jej serie fotograficzne oraz wielkoformatowe instalacje. Wystawie będą towarzyszyły pokazy filmów Lockhart: „Podwórka” i „Goshogaoka”, „Teatro Amazonas” oraz spotkanie z artystką.
Festiwal PLANETE+ DOC od lat promuje ekologiczne myślenie i przyjazny środowisku styl życia. Jako jedyny festiwal filmowy w Polsce przyznaje od kilku lat nagrodę Green Cross Warsaw Award dla najlepszego filmu ekologicznego, a najciekawsze filmy o tej tematyce są pokazywane w sekcji „Klimat na zmiany”. Rok, w którym w Warszawie odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ, to wyjątkowa okazja, aby przejść od teorii do ekopraktyki i „zazielenić” nie tylko program filmowy, ale także festiwalową przestrzeń.
Od ekomyślenia niedaleko do ekojedzenia. W nowej sekcji „Jedz lokalnie, myśl globalnie” prezentowane są filmy kulinarne. Z kolei w ramach sekcji „Oblicza fotografii” -  filmy o fotografach i ich dorobku. Nowością na festiwalu jest także sekcja „Miasto jest nasze”, przybliżająca widzom filmy o tematyce miejskiej.
Po raz kolejny w programie festiwalu PLANETE+ DOC znalazła się scena muzyczna. Na koncerty zapraszamy do warszawskiej Cafe Kulturalna, która jest klubem festiwalowym. Jak co roku, festiwal PLANETE+ DOC ma również swoją edycję w internetowym kinie Iplex.pl. Więcej informacji o 10. PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL na www.planetedocff.pl.
{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Viribus Unitis Dla singla kinomana »

a