sobota, luty 22, 2020
Follow Us
sobota, 06 kwiecień 2013 10:11

Możemy ograniczyć skutki żywiołu Featured

Written by AM
Rate this item
(0 votes)

Światowy Dzień Meteorologii obchodzilismy w tym roku po raz 63., tym razem pod hasłem: "Obserwując pogodę w celu ochrony życia i mienia". Również Światowa Służba Pogody, czyli systemu WWW - World Weather Watch istnieje już pół wieku.

Z okazji Światowego Dnia Meteorologii Sekretarz Generalny WMO, Michel Jarraud w specjalnym orędziu przypomniał, że w ostatnich 30 latach klęski żywiołowe pochłonęły ponad 2 mln ofiar, a spowodowane nimi straty ekonomiczne szacuje się na ponad 1,5 tryliona dol. Przyczyną niemal 90 proc. takich katastrof, ponad 70 proc. ofiar w ludziach i prawie 80 proc. strat ekonomicznych były zjawiska meteorologiczne, klimatyczne lub związane z wodą, takie jak cyklony tropikalne, sztormy, fale upałów, susze, powodzie i wywołane przez nie epidemie.

Program Światowej Organizacji Meteorologicznej doprowadził do stworzenia globalnego systemu przekazywania i wymiany informacji meteorologicznych między państwami. Polska przekazuje do tego systemu dane z około 20 stacji. Również w naszym kraju wszystkie zjawiska naturalne mają swoją praprzyczynę w zjawiskach meteorologicznych. Wichury oprócz przewracania drzew, zrywania linii energetycznych czy dachów mogą też powodować również szkody w strefie brzegowej morza. Przy silnym spadku ciśnienia poziom morza może się podnieść nawet o 2 m, a wiatr może wpychać wodę morską w ujściowe odcinki rzek. Tzw. cofka na Wiśle jest zauważalna nawet pod Tczewem, blisko 70 km. powyżej ujścia rzeki. Trąby powietrzne w ciepłej porze roku mogą się pojawić praktycznie w całym naszym kraju. Ich "oko" ma średnicę 100-200 m i powoduje straty w pasie o szerokości do kilkuset metrów i długości odpowiadającej "czasowi życia trąby".

Nigdy nie wygramy z naturą i nie unikniemy szkód, ale wiedza o nadchodzących zjawiskach może pomóc poważnie ograniczyć skutki żywiołu.
http://www.chronmyklimat.pl

{jumi [*9]}

a