sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12500.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12500
wtorek, 19 marzec 2013 13:57

Drony w Muzeum Techniki Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Drony w Muzeum Techniki http://bsl.muzeumtechniki.warszawa.pl

Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających odbywa się w Muzeum Techniki w Warszawie. Będą na nim dominować konstrukcje przeznaczone do zastosowań cywilnych.

Na Przeglądzie zaprezentowane zostaną urządzenia i systemy, które są w stanie zastąpić maszyny załogowe w każdej pracy nudnej, brudnej lub niebezpiecznej (tzw. 3D - dull, dirty, dangerous), tzw. drony. Brak pilota na pokładzie sprawia, iż są mniejsze i lżejsze od swoich załogowych odpowiedników. Wyróżnikiem Przeglądu w stosunku do podobnych organizowanych w innych krajach jest to, że dominować będą konstrukcje przeznaczone do zastosowań cywilnych, co wynika ze specyfiki polskiego rynku. W ramach przeglądu będzie miał miejsce konkurs dla studentów na najlepszą pracę dyplomową.

Będzie można zobaczyć podniebne akrobacje wielowirnikowców. Dla dzieci przewidziano warsztaty pilotażu i to zarówno z użyciem symulatorów jak i w pełni wyposażonych urządzeń.

{gallery}12500{/gallery}

Lotnictwo bezzałogowe ma rodowód znacznie starszy od załogowego. Od czasu pierwszej wojny światowej prowadzono próby w zakresie wojskowego zastosowania bezzałogowców. Początkowo konstruowano latające bomby. Bardzo szybko zaczęto również stosować systemy bezzałogowe jako cele latające przeznaczone do szkolenia artylerii przeciwlotniczej. Dziś największy rozgłos zdobywają wojskowe bezzałogowe systemy rozpoznawcze, które zastąpiły samoloty zwiadowcze oraz te, które potrafią zabić wroga, które całkowicie zmieniły oblicze wojen.

W latach sześćdziesiątych samoloty zwiadowcze leciały przez teren nieprzyjaciela, fotografowały go i wracały do bazy; następnie zdjęcia były wywoływane i analizowane. Dzisiajsze, odpowiednio wyposażone bezzałogowce (w samolocie typu Reaper rozdzielczość jest tak wysoka, że można odczytać tablicę rejestracyjną z odlegśości 3. kilometrów, a kamery termowizyjne pozwalają ocenić, czy broń w ręku człowieka na ekranie była niedawno używana) spowodowały, że obraz analizowany jest w bazie w czasie rzeczywistym.

Najpopularniejszą usługę, którą wykonują polskie firmy jest fotografowanie lub filmowanie z powietrza. Niemal wszystkie wirnikowce (helikoptery i inne) i część płatowców zaprezentowanych na przeglądzie posiadają głowicę, w której umieszczony jest aparat fotograficzny lub kamera filmowa. Głowica obraca się we wszystkich kierunkach. Pozwala to fotografowi lub kamerzyście na wykonywanie w ciągu lotu efektownych ujęć (lot kontroluje operator lub jest on zaprogramowany na autopilocie). Dzięki możliwości wysyłania zdjęć do bazy w czasie rzeczywistym drony będą patrolowały granice, lasy, jeziora, wody terytorialne, drogi i autostrady. W przypadku klęsk żywiołowych będą pomagały w koordynacji akcji ratunkowych, a po nich dokumentowały szkody. Mogą też monitorować imprezy masowe.

Najmłodszą grupą bezzałogowych systemów lotniczych, które wyposażono w kamery są mikropłatowce (przedstawicielami tej klasy na Przeglądzie są m. in Pszczoła ITWL i Cee MEL).

Pomysł budowania użytkowych obiektów latających o masach mniejszych od jednego kg powstał w USA na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Założono, że mikropłatowce będą mogły latać w pomieszczeniach zamkniętych. W związku z tym opracowano zupełnie nowe układy konstrukcyjne, takie jak quadrokopter (posiadający cztery śmigła) czy naśladujący owady entomopter. Oprócz wojskowych zadań rozpoznawczych, dla mikropłatowców przewidziano również wiele unikalnych zastosowań cywilnych: monitorowanie imprez masowych, śledzenie podejrzanych, dokumentację wypadków drogowych, kontrolę ruchu ulicznego, patrolowanie niebezpiecznych pomieszczeń, a nawet poszukiwanie ofiar w rumowiskach po klęskach żywiołowych i zamachach terrorystycznych. Drony zaprezentowane na wystawie przeznaczone są również do badania skażenia atmosfery, stanu upraw, rurociągów lub linii energetycznych. Mogą realizować też usługi reklamowe.

W dniach 23-24 marzec, przez cały dzień będą odbywać się będą warsztaty pilotażu dla najmłodszych - dzieci będą mogły spróbować swych sił w pilotażu wirnikowców, pokazy w locie - konstruktorzy i piloci wielowirnikowców zaprezentują możliwości swoich maszyn. Od 19 marca dostępne są dla zwiedzających symulatory lotu.

Drugi Przegląd Bezzałogowych Systemów Latających, Muzeum Techniki, 19 - 24 marca 2013 r., w godzinach otwarcia Muzeum Techniki: wtorek-piątek: 8:30-16:30, sobota-niedziela: 10:00-17:00. Obowiązują bilety wstępu do Muzeum Techniki. Bilet normalny:14,00 zł, ulgowy: 8,00 zł.

http://bsl.muzeumtechniki.warszawa.pl

{jumi [*8]}

a