piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
piątek, 08 marzec 2013 11:01

Dwoje Rumunów mówiących po polsku

Napisane przez MB
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dwoje Rumunów mówiących po polsku fot. Mikołaj Zaharow / mat. teatru

15 i 16 marca w Teatrze Dramatycznym na Scenie Przodownik zobaczymy „Dwoje Rumunów mówiących po polsku" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, czyli przedstawienie dyplomowe studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Wydany w 2006 roku dramat Doroty Masłowskiej to zabawna, ale nie pozbawiona ironii i przerysowań opowieść o dwójce młodych ludzi podróżujących po Polsce. Bohaterowie wpychają się kierowcom do samochodów twierdząc, że są biednymi Rumunami mówiącymi po polsku. Ich śmieszne początkowo przygody, z każdą chwilą stają się coraz bardziej absurdalne i straszne. – W pierwszej części bohaterowie uciekają w lot, szaleństwo, zabawę, a w drugiej przytomnieją i widzą konsekwencje tej ucieczki. Zamysł inscenizacyjny jest podporządkowany regułom spektaklu dyplomowego: na pierwszym planie są aktorzy. Chcę pokazać ich różnorakie możliwości. Odeszliśmy od tego, jak zazwyczaj się wystawia tekst Masłowskiej, czyli od konwencji realistycznej - opowiada Małgorzata Bogajewska.

Postawiliśmy na wyobraźnię widza. Nie ma rekwizytów ani zmieniającej się scenografii. A do tego aktorzy sami tworzą muzykę do spektaklu, śpiewają i grają na kilkunastu instrumentach, m.in. na gitarze, akordeonie, skrzypcach, mandolinie – opowiada Małgorzata Bogajewska i dodaje: – Tekst jest dużym wyzwaniem dla aktora. To trudna konwencja, bo trzeba utrzymać równowagę między tym, co komediowe, a jednocześnie pokazać zawartą w tekście prawdę o człowieku.

„Widz musi się liczyć z tym, że jest to sztuka nie aż tak wesoła, jak może się wydawać, jej bohaterowie nie reprezentują pozytywnych postaw społecznych i psychologicznych, a ta podróż wcale nie musi okazać się podróżą życia, a wręcz przeciwnie" – podkreślała w jednym z wywiadów Dorota Masłowska.

Małgorzata Bogajewską nie po raz pierwszy pracuje z łódzkimi studentami. W 2009 roku reżyserka zrealizowała w Teatrze Studyjnym „Plastelinę" Wasilija Sigariewa, a trzy lata później „Roberto Zucco" Bernarda-Marie Koltesa.

Premiera „Dwojga Rumunów mówiących po polsku" otworzyła Małą Scenę w odnowionym Teatrze Studyjnym. Teraz spektakl będzie grany także na Scenie Przodownik 14, 15 i 16 marca o godz. 19.00.

{jumi [*8]}

a