wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
czwartek, 28 luty 2013 00:24

Premiera „Cudotwórcy” Briana Friela

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Troje bohaterów. Wspólna droga. Łączy ich przywiązanie, miłość, nienawiść i magia.

Uzdrowiciel Frank Hardy (Adam Ferency), jego towarzyszka życia Grace (Marta Król) i ich impresario Teddy (Andrzej Blumenfeld) przywołują wspomnienia z dwudziestu lat życia spędzonego podczas wędrówki po wsiach i prowincjonalnych miasteczkach Walii, Szkocji, Irlandii. - W „Cudotwórcy” pociąga mnie opowiedzenie jednej historii z trzech perspektyw. Te same zdarzenia bohaterowie różnie widzą i interpretują. To opowieść o poszukiwaczach sensu, uciekających od stabilnej, mieszczańskiej egzystencji. Poszukiwaczach metafizyki, cudu i przygody, o ucieczce od schematów – mówi reżyser spektaklu Wawrzyniec Kostrzewski. - Mój bohater Frank jest obolałym stworem, który przez ten krótki czas, kiedy widzimy go na scenie, niesie swój ból, tragedię niespełnienia. Próbuje oswoić się z tym bólem i tragedią. Robi rachunek sumienia. – opowiada Adam Ferency i dodaje – Przy pomocy Franka będę starał się mówić o wątpliwościach, które ogarniają mnie całe życie. Skoro Frank jest cudotwórcą, uzdrowicielem i magiem, to jest też artystą. Nie możemy podejrzewać, że to tylko hochsztapler i iluzjonista, który serwuje ludziom fikcję.
„Cudotwórca” skłania widzów do przyjęcia postawy detektywa. Troje bohaterów opowiada tę samą historię, która osiąga punkt kulminacyjny w hrabstwie Donegal, ale rozłożenie akcentów, ocena zdarzeń, a nawet podstawowe fakty zmieniają się znacząco w każdej wersji. Musimy złożyć własną wersję prawdy i zrozumieć, dlaczego bohaterowie od niej uciekają. Widziałem sztukę wiele razy - zawsze jest dla mnie źródłem niespodzianek i nowych znaczeń. To dramat głęboki, zabawny i bardzo poruszający, ale przede wszystkim jest triumfem czystej siły opowiadania – pisał o sztuce Charles Spencer w The Telegraph.
Brian Friel urodził się w 1929 roku w Irlandii Północnej. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dramatopisarzy angielskojęzycznych XX wieku. Napisał ponad trzydzieści sztuk granych na całym świecie. Pisał artykuły do „The Irish Press” i krótkie opowiadania do „The New Yorker”. Był dyrektorem Field Day Theatre Company. Spod jego pióra wyszły m.in. dramaty: "Here I Come!", "The Loves of Cass McGuire", "Lovers", "The Freedom of The City", "Volunteers", "Living Quarters", “Faith Healer” (“Cudotwórca”), "Translations" (“Przekłady”). Jego najbardziej znaną sztuką, wystawiana także w Polsce jest "Dancing at Lughnasa" („Tańce w Ballybeg”). Poza „Cudotwórcą” na polski przełożono jego cztery dramaty: "Obywatelstwo honorowe", "Przekłady", "Molly Sweeney" i "Tańce w Ballybeg". Friel uchodzi za człowieka niezwykle skrytego, rzadko udziela wywiadów, biografowie nie są pewni podstawowych informacji o jego życiu.                                                                        Premiera „Cudotwórcy” Briana Friela w przekładzie Elżbiety Jasińskiej - 1 marca na Małej Scenie Teatru Dramatycznego. Spektakl reżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. Występują: Marta Król, Adam Ferency i Andrzej Blumenfeld.
{jumi [*7]}

a