środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
środa, 13 luty 2013 00:19

Fotograficzny dialog w Galerii 2b+r

Napisane przez m.b./mat.pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy na kolejną odsłonę projektów fotograficznych Marty Kotlarskiej oraz Urszuli Kahul.

Marta Kotlarska przedstawia narracyjny foto-dziennik z podróży do Zanskaru w północnych Indiach. Współpracuje w tym projekcie z Anilem, nie będącym ani artystą, ani fotografem mężczyzną mieszkającym w indyjskich Himalajach. Zdjęcia - subiektywne portrety Anila, zostały wykonane przez Martę. Do dialogu przy tworzeniu podpisów zaproszony został jednak tytułowy bohater cyklu. To jego narracja w połączeniu z opowieścią artystki sprawia, że widz skonfrontowany zostaje z foto-opowieścią, w której zderzają się subiektywne punkty widzenia, odmienne konteksty kulturowe, gdzie zacierają się granice między prawdą a twórczym przekształcaniem doświadczeń. Projekt Urszuli Kahul „Salaam Alaikum, Kargil!” przenosi nas z kolei do małego miasteczka Kargil blisko granicy z Pakistanem. Miejsce to stało się bardziej znane światu w późnych latach dziewięćdziesiątych, kiedy stanęło w centrum konfliktu zbrojnego między Indiami a Pakistanem. Obecnie jest to raczej spokojne miejsce, chociaż potocznie postrzegane jako niebezpieczne oraz podatne na konflikty.
By poznać bliżej tamtejsze realia, autorka zrezygnowała z czystej obserwacji uczestniczącej i subiektywnego tworzenia przedstawień. Do odkrywania i opowiadania o Kargilu Urszula, wraz z Grzegorzem Staniszewskim zaprosiła dzieci z miejscowej szkoły, by przy pomocy fotografii udokumentowały życie rodzinne mieszkańców Kargila, jak i najważniejsze miejsce dla tamtejszej społeczności, czyli bazar. Jej projekt narodził się z antropologicznego przekonania, że będąc przybyszem do jakiejkolwiek wspólnoty należy zastosować dialogiczne podejście, aby przybliżyć się do zrozumienia lokalnego kontekstu. Wymaga to ścisłego zaangażowania i aktywnego uczestnictwa społeczności lokalnej w budowaniu narracji o ich przestrzeni. Powstała interesująca nowa narracja o tym miasteczku - tu pełnym życia, koloru i ludzi o przyjaznych twarzach – które dla przybysza z zewnątrz pozostaje w tej formie niedostrzegalne. Projekty Marty Kotlarskiej i Urszuli Kahul stawiają pytania o role fotografii we współczesnym świecie, w podróży i w zetknięciu z innymi kulturami - miedzy kreacyjnym subiektywizmem a próbą obiektywizacji poprzez współpracę z lokalną społecznością. Ma też sprowokować dyskusję nad poszukiwaniem nowych interpretacji dla projektów, które powstają w odległych miejscach naszego globu, nad próbą refleksyjnego podejścia do twórczego przekształcania rzeczywistości w odmiennym kontekście kulturowym.
Marta Kotlarska „Anil - kiedy człowiek i góry się spotkają niesłychane rzeczy się wydarzają”
Urszula Kahul „Salaam Alaikum, Kargil!”
Wystawa wyprodukowana została dzięki wsparciu w ramach projektu „Pracownia Koszykowa” realizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz m.st. Warszawa.
(budynek „Przyorle”, najbliższe metro: Wilanowska)
lobby, galeria czynna całą dobę 7 dni w tygodniu
wystawa czynna do 13 marca
{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « W cieniu Zemsta w Och-Teatrze »

a