piątek, maj 20, 2022
Follow Us
wtorek, 05 luty 2013 10:40

Dostarczą inteligentne liczniki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dostarczą inteligentne liczniki www.sxc.hu

Spółka notowana na GPW, jeden z największych na polskim rynku dostawców inteligentnych rozwiązań IT oraz zintegrowanych systemów zarządzania dokumentem i korespondencją masową, podpisała umowę na dostawę tzw. inteligentnych liczników.

Na jej podstawie konsorcjum Arcus i T-matic Systems (spółka zależna Arcusa) zainstaluje 310 tys. inteligentnych liczników w technologii PRIME w ramach kolejnego etapu realizacji projektu inteligentnego opomiarowania w spółce Energa-Operator. To największe tego typu wdrożenie w Polsce i jedno z największych w Europie.

- Jest to jeden z największych kontraktów w historii naszej spółki. Wybór naszych usług potwierdza potencjał i możliwości Arcusa w zakresie współpracy z firmami z branży energetycznej przy każdych, nawet największych projektach. To doświadczenie będzie wykorzystane w staraniach o kolejne umowy na dostawy inteligentnych rozwiązań. Cieszymy się, że jednocześnie nasza firma przyczyni się do upowszechniania oszczędności energii i dbałości o środowisko naturalne – podkreśla Michał Czeredys, prezes Arcus SA.

Konsorcjum Arcusa i T-matic Systems dostarczy inteligentne liczniki wraz z producentem tych urządzeń, firmą ADD Grup. O wyniku przetargu Energi-Operator zdecydowały: najlepsza oferta cenowa i najkrótszy czas deklarowanych dostaw. Wartość złożonej przez konsorcjum oferty opiewa na kwotę 96 mln zł brutto (78 mln zł netto). Rozpoczęcie montażu urządzeń w ramach tego etapu projektu ma nastąpić w połowie 2013 r. Dotychczas, w ramach projektu wdrożenia inteligentnego opomiarowania (w skrócie AMI), Energa-Operator zamówiła i zainstalowała 109 tys. inteligentnych liczników. Zostały one dostarczone przez konsorcjum Arcus i T-matic Systems.

Inteligentny licznik to urządzenie elektronicznie, służące do pomiaru zużycia energii i przesyłania danych pomiarowych drogą elektroniczną, które zapewnia dwukierunkową komunikację między konsumentem a dostawcą/operatorem. Urządzenie umożliwia większe oszczędzanie energii w gospodarstwach domowych, na podstawie pomiarów faktycznie zużywanego prądu. Zgodnie z nowym prawem energetycznym, uwzględniającym unijne dyrektywy w tym zakresie, do 2020 r. każdy odbiorca energii w Polsce, pobierający prąd od każdego dostawcy, będzie musiał mieć zainstalowany inteligentny licznik energii. Szacuje się, że operacja wdrożenia inteligentnego opomiarowania w Polsce to inwestycja rzędu od 7,8 do ponad 10,2 mld zł.

{jumi [*9]}

a