Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 styczeń 2013 15:09

W obronie Ogrodu Krasińskich Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W obronie Ogrodu Krasińskich http://zielona.um.warszawa.pl

Pod listem do Generalnego Konserwatora Zabytków podpisało się wielu mieszkańców Warszawy, domagając się "wstrzymania dewastacji parku", powołania komisji ekspertów do oceny skutków wycinki drzew i krzewów oraz oceny "zasadności, prawidłowości" prowadzonych prac w Ogrodzie Krasińskich, na które zgodzili się radni Śródmieścia. Na Facebooku protestujących jednoczy grupa "Zielona moc".

List podpisali także m.in.: prof. Maciej Jędrusik z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, była mazowiecka konserwator zabytków Barbara Jezierska i radny Dzielnicy Śródmieście Grzegorz Walkiewicz. Już na początku stycznia przeciwko wycięciu 331 drzew w Ogrodzie Krasińskich protestowało na Facebooku ponad 2,5 tys. osób, a znany aktor Olgierd Łukaszewicz złożył doniesienie do Prokuratury Rejonowej Śródmieście Północ w Warszawie.

W Ogrodzie Krasińskich, zgodnie z projektem architektonicznym mają zostać przywrócone m.in. historyczne osie widokowe, altana na wzniesieniu przy stawie i drzewostan. Ma też powstać duży plac zabaw. Na realizację projektu przeznaczono 15 mln zł. Zarząd Terenów Publicznych twierdzi, że 331 drzew wycięto głównie ze względu na ich zły stan zagrażający spacerowiczom. W komunikacie zapewniono, że wycinanie drzew już się zakończyło,  a "na terenie Ogrodu Krasińskich nie było żadnego drzewa uznanego za pomnik przyrody".

Ogród Krasińskich - park o charakterze miejskim założono w 1676 r. w stylu barokowym, na powierzchni 3,4 hektarów jako część założenia pałacowo-ogrodowego. Nazwa ogrodu związana jest z istniejącym pałacem, którego pierwszym właścicielem był referendarz koronny i wojewoda płocki Jan Dobrogost Krasiński herbu Korwin. Do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy ogród w Warszawie. W 1766 roku został udostępniony publiczności i szybko stał się ulubionym miejscem spacerowym warszawiaków. Był wielokrotnie przebudowywany i aranżowany. W latach 1891-1895 został przeprojektowany przez Głównego Ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora. Po II wojnie światowej został poszerzony do 11,8 hektarów. Najstarsze gatunki drzew pochodzące z końca XIX w. to: miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
http://zielona.um.warszawa.pl

 

W związku z protestami na stronie Zarządu Terenów Publicznych zamieszczono następujące oświadczenie:
W związku z podawanymi do publicznej wiadomości licznymi nieprawdziwymi i niesprawdzonymi informacjami przez Pana Olgierda Łukaszewicza dotyczącymi wycinki drzew oraz prac prowadzonych w Ogrodzie Krasińskich chcemy przedstawić rzetelne wyjaśnienia.

Jednocześnie chcemy podkreślić, że podawane informacje nie zostały nigdy sprawdzone, a zarzuty nie są poparte żadną wiedzą. Prowadzona kampania dezinformacji, nastawiona na wywołanie efektu medialnego, jest wprowadzaniem mieszkańców w błąd i budzi niepokój.

Wszystkie decyzje o przeprowadzeniu prac, jak i ich zakresie były poprzedzone nie tylko wytycznymi konserwatorskimi, opiniami architektów krajobrazu oraz specjalistów z zakresu zabytkowych założeń parkowych, ale również konsultacjami społecznymi. Dotyczy to również wycinki drzew prowadzonej pod czujnym okiem specjalistów, poprzedzonej wydaniem przez Stołecznego Konserwatora Zabytków decyzji na wykonanie wycinki.

Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia na padające zarzuty:

Fałszywa informacja: Wybudują apartamentowiec.

Stan fatyczny: Na terenie ogrodu nie planuje się ŻADNYCH innych naniesień czy zabudowy ponad te, które znalazły się w zwycięskiej pracy konkursowej.

Fałszywa informacja: Wycięto drzewa o obwodach 350 nawet 390 cm.

Stan fatyczny: w części historycznej usunięto jedno drzewo o pierśnicy 390 cm było to topola kanadyjska, usunięta zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. W pozostałej części parku usunięto 10 szt. topól zagrażających bezpieczeństwu użytkowników parku. Drzewa były w złym stanie zdrowotnym, posiadały wypiętrzone korzenie, nieprawidłowe korony z konarami grożącymi wyłamaniem.

Fałszywa informacja: Usunięto pomniki przyrody

Stan faktyczny: Na terenie Ogrodu Krasińskich nie było żadnego drzewa uznanego za pomnik przyrody.

Fałszywa informacja: Wycinka drzew trwa.

Stan faktyczny: Wycinanie drzew na terenie Ogrodu Krasińskich zostało zakończone. Do usunięcia pozostał jedynie klon srebrzysty rosnący nad stawem. Drzewo to posiada ogromny ubytek kominowy, jego stan zdrowotny, lokalizacja przy placu zabaw wskazuje bezwzględna konieczność usunięcia.

Fałszywa informacja: Drewno pozyskane po wycince zostanie sprzedane?

Stan faktyczny: Zagospodarowanie drewna pozyskanego z wycinki nie leży w kompetencjach inwestora. Przedmiar robót, który jest podstawą do sporządzenia kosztorysu ofertowego przez wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego przewiduje, iż drewno pozyskane z wycinki drzew jest wywożone z terenu prowadzonych prac i zagospodarowywane przez firmę wykonawczą. Biorąc pod uwagę stan usuniętych drzew, porażone patogenami pnie, konary, gałęzie zostały rozdrobnione i w większości przekazane do kompostowania. Wykonanie gospodarki istniejącym drzewostanem jest częścią prac przygotowawczych każdej inwestycji, jej koszt kalkulowany jest na etapie składania ofert i obejmuje zarówno czynność wycinania jak i przygotowania do transportu, załadunku, transportu oraz utylizacji, kompostowania itp. Przypominamy, że wybrany wykonawca złożył ofertę z najniższą ceną.

Fałszywa informacja: W nocy wywozi się bale z wycinki

Stan faktyczny: Prace związane z wycinką prowadzone są poza godzinami ciszy nocnej z zachowaniem szczególnej ostrożności w sposób nie stwarzający zagrożenia dla osób postronnych. Wycinka drzew zawsze odbywa się w godzinach o jak najmniejszym ruchu pieszych aby zminimalizować zagrożenia. Ogród Krasińskich nie jest żadnym wyjątkiem.

Dodatkowo przedstawiamy informacje dotyczące kwestii budzących największe kontrowersje.

Kto wydał decyzje na usuniecie drzew i krzewów?

Decyzje na wycinkę drzew i krzewów wydał Stołeczny Konserwator Zabytków oraz Zarząd Dzielnicy Śródmieście (Wydział Ochrony Środowiska).

Konsultacje społeczne, a wycinka.

Zgodnie z deklaracją dotyczącą pozostawienia drzew szczególnie cennych, które winny być usunięte ze względów wskazanych w zaleceniach konserwatorskich, w części historycznej pozostały np. klony rosnące nad stawem od strony zabytkowej bramy, pochylona stara surmia i lipa o obwodzie 214 cm nad stawem. Na terenie Ogrodu pozostało wiele drzew, których stan zdrowotny daleki jest od dobrego np. klon pospolity z ubytkiem kominowym przy zabytkowej bramie, kasztanowiec o obwodzie 204 cm w części zabytkowej parku, trzy klony pospolite przy alejkach parkowych z pokaźnymi ubytkami kominowymi i zdeformowanymi pokrojami, potężna robinia o obwodzie 239 cm w rejonie przy pałacu, druga robinia podparta na polanie przed pałacem z widokiem na staw, lipa i kasztanowiec z ubytkiem kominowym i wypróchnieniem w rejonie pałacu oraz dąb szypułkowy o obwodzie 372 cm nad stawem, który ma potężny ubytek od strony lustra wody, na którego zostały zrobione dwie niezależne ekspertyzy dendrologiczne.
Zostały pozostawione trzy drzewa - dąb czerwony i dwie jabłonie ozdobne, które z powodu wartości przyrodniczej postanowiono zachować. Zważywszy na wycinkę innych drzew poprawią się warunki dla drzew pozostałych stąd też ww. drzewa będą monitorowane.
Konsultacjom nie były poddane, z oczywistych względów zagadnienia związane z usuwaniem drzew chorych lub zdeformowanych, których stan stwarzał realne zagrożenie bezpieczeństwa użytkowników parku.

Jeżeli drzewa były chore, to trzeba było je ratować.

Drzewa, których stan zdrowotny pozwalał na przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych, w wyniku których możliwe było ich zachowanie takie zabiegi przeprowadzono lub przeprowadzone zostaną w najbliższym czasie. Jaki był stan pozostałych drzew można zobaczyć na przygotowanej dokumentacji.

Na terenie ogrodu nie ma żadnej planszy z informacją o rewaloryzacji.

Na terenie Ogrodu umieszczone są dwie plansze. Jedna w pobliżu zabytkowej bramy przy ul. Bohaterów Getta, druga od strony ulicy Świętojerskiej w pobliżu wjazdu do Biblioteki Narodowej.

Do usunięcia klon czy dąb (nad stawem)?

Do usunięcia pozostał klon srebrzysty rosnący nad stawem. Drzewo to posiada ogromny ubytek kominowy, jego stan zdrowotny, lokalizacja przy placu zabaw wskazuje na bezwzględną konieczność usunięcia.

Dlaczego odtworzyć obraz przedwojenny?

Przyjęte rozwiązania rewaloryzacyjne mają na celu wyeksponowanie zabytkowych walorów Ogrodu Krasińskich, odświeżenie w prawidłowy i harmonijny sposób jego wyglądu oraz przywrócenie reprezentacyjnego charakteru. W części historycznej parku zachowana i uczytelniona będzie faza przebudowy z przełomu XIX i XX wieku wg projektu Franciszka Szaniora. W części południowej, dołączonej do Ogrodu Krasińskich po wojnie zastosowano rozwiązania współczesne z jednoczesnym nawiązaniem do istniejących tu wcześniej ogrodów pałacowych. Rewaloryzacja parku obejmuje cały obszar wpisany do rejestru zabytków oraz teren położony pomiędzy ul. Andersa i ul. Bohaterów Getta tzw. strefę buforową.

Zarząd Terenów Publicznych
http://www.srodmiescie.warszawa.pl

{jumi [*8]}

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL