niedziela, marzec 03, 2024
Follow Us
poniedziałek, 24 grudzień 2012 09:36

Ruchoma szopka na Miodowej Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ruchoma szopka na Miodowej www.franciszkanie.pl

Ruchoma szopka dostarcza niezapomnianych wrażeń tłumom odwiedzającym rokrocznie podziemia kościoła na ulicy Miodowej w Warszawie. Główne miejsce zajmuje w niej Święta Rodzina w stajence, przed którą przechodzą postacie zarówno duchowne jak i świeckie, z historii Polski i Kościoła.

Co roku do istniejącej szopki dodawany jest nowy element, związany ze zmieniającą się historią Polski i Kościoła. Od 17 lat opiekunem szopki jest brat Jarosław Wawrzyn OFMCap. Jej historia sięga 1948 roku, kiedy to bracia kapucyni ustawili ją w trakcie powojennej odbudowy kościoła. Siostra niepokalanka, Rafaela Gąsiorowska opracowała dekorację, zaś bracia Pius Jankowski i Konrad Wyczawski, wykonali ją i zainstalowali, napędzając ręcznie drewniane figurki. Silnik elektryczny zamontowano dopiero na początku lat pięćdziesiątych, po zakończeniu odbudowy kościoła.

Z uwagi na dużą liczbę zwiedzających, na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego, na początku lat 50. ub. wieku szopka została przeniesiona do podziemi kościoła, zwanych dzisiaj kościołem dolnym. Podobna szopka bożonarodzeniowa, znajduje się u ojców kapucynów Łomży. Budował ją w latach w latach 30. XX wieku br. Pius. Kolejną ruchomą szopkę bożonarodzeniową skonstruował kapucyn, br. Adam Wróbel, pracujący w dnieprodzierżyńskim kościele św. Mikołaja na Ukrainie.

www.franciszkanie.pl

{jumi [*8]}

a