sobota, grudzień 09, 2023
Follow Us
czwartek, 29 listopad 2012 11:46

Światowy Dzień AIDS Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do testowania się na obecność wirusa HIV hasłem: Test na HIV. Test na odpowiedzialność. Symbolem solidarności z chorymi, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka.

Bezpłatny i anonimowy test na HIV można wykonać w 31 punktach w Polsce. Wśród klientów punktów konsultacyjno-diagnostycznych przeważają mężczyźni, osoby młode, mieszkańcy miast, z wyższym i średnim wykształceniem.

Z najnowszego raportu UNAIDS w 2011 r. około 2,5 miliona osób zakaziło się HIV, a liczbę osób żyjących z HIV na całym świecie szacuje się obecnie na 34 miliony. Liczba zdiagnozowanych w Polsce zakażeń HIV to blisko 16 tys., jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 30-35 tys. osób. Ok. 50 proc. zakażonych nie wie o fakcie zakażenia, a tylko jego wczesne wykrycie daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii przyczyniającej się do poprawy jakości i wydłużenia życia. Wszystkie osoby zakażone mają dostęp do bezpłatnych nowoczesnych leków antyretrowirusowych. Każdy ma dostęp do anonimowych i bezpłatnych testów w kierunku HIV.

Papież Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie powiedział o AIDS: - Choroba ta spowodowała miliony ofiar śmiertelnych i tragiczne ludzkie cierpienia, zwłaszcza w najbiedniejszych regionach świata, które mają wielkie trudności z dostępem do skutecznych lekarstw.

HIV/AIDS to choroba współczesnej cywilizacji, która może dotyczyć każdego bez względu na wiek, wykształcenie czy przekonania. W Polsce statystycznie 3 osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu. Jednak wielu Polaków uważa, że zakażenie HIV ich nie dotyczy.

Warszawski Dzień Testowania na HIV "Projekt Test".
1 grudnia Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) przy ul. Chmielnej 4 w poradni "IZIS" w Warszawie.
czynny jest w godz. 10.00-16.00 (wynik możliwy tego samego dnia). W ciągu tygodnia: Pon.-Czw: 15.30–18.30 (wynik następnego dnia), Pt: 12.00–15.00 (wynik możliwy tego samego dnia)

www.projekttest.pl/test-na-hiv-w-polsce
www.aids.gov.pl

{jumi [*9]}

a