poniedziałek, maj 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 14 listopad 2012 15:38

Sputnik nad Polską wylądował w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez Elżbieta Wierzyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sputnik nad Polską wylądował w Warszawie fot. sputnikfestiwal.pl

Właśnie rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" w Warszawie. W czasie imprezy, w ramach różnych bloków tematycznych, pokazanych zostanie ponad 100 produkcji. Filmy będzie można zobaczyć w kinach Kultura, Praha i w Kinotece.

W ramach 6. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską" zostaną wyświetlone nie tylko najnowsze produkcje z Rosji, ale również klasyki rosyjskiego kina. Zobaczymy „Pancernika Potiomkina" Siergieja Eisensteina, „Stalkera" Andrieja Tarkowskiego i wiele innych kinowych arcydzieł.

Impreza ta to nie tylko projekcje filmów, ale również konkurs, w którym bierze udział 13 produkcji z ostatnich dwóch lat. Jednym z nich jest dramat „Żyła sobie baba" w reżyserii Andrieja Smirnowa. Film dzieje się w Rosji w latach 1909-1921. Wioska przeżywa straszne chwile: wojnę światowa, rewolucję i wojnę ojczyźnianą. Reżyser skupił się na relacjach między chłopką a czterema mężczyznami. Historia polityczna jest tu tłem dla dramatycznej historii osobistej.
Kolejnym konkursowym filmem jest „Córka" Aleksandra Kasatkina i Natalii Nazarowej. Główna bohaterka, Inna, mieszka z tatą i młodszym bratem w małym miasteczku. Przyjaźni się z Maszą, która zostaje zamordowana przez seryjnego zabójcę. Na pogrzebie przyjaciółki Inna poznaje syna duchownego, Ilję, którego siostra także została zabita.
Z kolei dramat „Żyć" w reżyserii Wasilija Sigarewa to opowieść o ludziach, których bliscy nagle i tragicznie odeszli. Choć tragedia odbiera bohaterom chęć życia, to jednak postanawiają oni przeciwstawić się przeznaczeniu i decydują się na walkę o lepszą przyszłość.
Akcja "Białego tygrysa" Karen Szachnazarow rozgrywa się podczas II wojny światowej na froncie wschodnim. W tym konkursowym filmie główny bohater to niemiecki czołg – Biały Tygrys. I choć radzieckie wojska nacierają coraz gwałtowniej, to wydaje się on niezniszczalny. Otacza go tajemnica – pojawia się na polach walki i niespodziewanie znika.
O główną nagrodę będą również walczyły: dramat „Będę przy tobie" Pawła Ruminowa, komedia muzyczna Siergieja Lobana „Chapiteau-show", „Borys Godunow" Władimira Mirzojewa, „Duch Less" Romana Prygunowa oraz melodramat „Kokoko" Awdotii Smirnowej. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również pozostałe konkursowe filmy: „Konwój" Aleksieja Mizgiriewa, „Nie kocham cię" Pawła Kostomarowa i Aleksandra Ratorgujewa, „Obcą matkę" Denisa Rodimina i „Taniec Delhi" Iwana Wyrypajewa.
Filmy oceni jury w składzie: dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, Waldemar Dąbrowski, reżyser filmowy Wiesław Saniewski oraz krytyk Tomasz Raczek.

W tegorocznej edycji festiwalu prezentowane filmy zostały podzielone na liczne bloki tematyczne – takie, jak: Kalejdoskop nowego kina, The best of Sputnik, Rosyjski etnowachlarz, Krótki metraż, Planeta Wysockiego, Sekcja Sportowa, Mostfilm prezentuje i Mały Sputnik. W sekcji Mostfilm prezentuje będzie można obejrzeć filmy zrealizowane na przestrzeni lat w tej słynnej rosyjskiej wytwórni. Będą to m.in. „Iwan Groźny" Siergieja Eisensteina, „Lecą żurawie" Michaiła Kałatozowa, „Los człowieka" Siergieja Bondarczuka, „Solaris" Andrieja Tarkowskiego i „Świat się śmieje" Grigorija Aleksandrowa.
Festiwal „Sputnik nad Polską" organizowany jest w 40 polskich miastach od listopada do marca. W tym roku w Warszawie festiwalowe filmy będzie można zobaczyć w Kinotece i w kinach: Kultura i Praha. Oprócz filmów w ramach imprezy odbędą się wykłady, koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne. Uruchomiony zostanie również Sputnikowy Wagon Filmowy Intercity. Festiwal w Warszawie zacznie się 15 listopada i potrwa 10 dni. Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie festiwalu.

{jumi [*8]}

a