niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
poniedziałek, 05 listopad 2012 11:05

Królewskie rezydencje i pałace za darmo

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zamek Królewski w Warszawie Zamek Królewski w Warszawie fot. Alina Zienowicz

Przez cały listopad za darmo można zwiedzać Zamek Królewski, pałac w Wilanowie i Łazienki Królewskie. Projekt promowany przez Ministerstwo Kultury znalazł już duży odzew. W pierwszy listopadowy weekend zabrakło bezpłatnych wejściówek do królewskich rezydencji.

Oprócz darmowego wejścia do warszawskich królewskich zamków i pałaców zwiedzających czeka szereg ciekawych spotkań, wystaw i zajęć w tych miejscach przez cały miesiąc. Na przykład w Pałacu na Wyspie w Łazienkach można obejrzeć wystawę „Bacciarelli i inni – Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta". Na ekspozycji tej znajdziemy dzieła sztuki, które gromadził ostatni król polski z myślą o urządzeniu pierwszego w Polsce ogólnodostępnego muzeum. W stworzeniu muzeum na miarę paryskiego Luwru królowi przeszkodziły rozbiory.

Również w innych miejscach znajdziemy wiele ciekawych rzeczy do oglądania. W Wilanowie wkrótce zostaną zakończone prace przy rewaloryzacji pałacu, jego wnętrz i ogrodu. W słoneczny dzień warto tu zobaczyć barokowy ogród, a niezależnie od pogody na zewnątrz – piękne wnętrza z czasów króla Jana III Sobieskiego. W Zamku Królewskim koniecznie trzeba zobaczyć sale reprezentacyjne z czasów króla Stanisława Augusta oraz Salę 3 maja, w której uchwalono drugą na świecie konstytucję.
Dyrektorzy warszawskich muzeów chcą, aby więcej ludzi zaglądało do stołecznych pałaców. Zdają sobie jednak sprawę, że wysokie ceny wstępu zniechęcają wiele osób. Bezpłatne wejścia w listopadzie dają szansę osobom o niższych dochodach na obcowanie z kulturą wysoką.
Pomysł na „darmowy listopad" okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w pierwszy weekend tego miesiąca muzea zauważyły wzrost liczby zwiedzających. Od początku listopada rzadko dotąd odwiedzany Pałacyk Myślewicki w Łazienkach Królewskich obejrzało ponad 300 osób. W niektórych przypadkach zwiększone zainteresowanie muzeami spowodowało jednak kłopoty. W niedzielę 4 listopada w wilanowskim pałacu zabrakło wejściówek. Były one wydawane od godz. 10 i rozeszły się na długo przed 12. Większość osób chce zwiedzać pałac właśnie na koniec tygodnia, ale muzeum nie może przyjąć wszystkich, bo jednocześnie może tam wejść tylko 25 osób. Łatwiej jest więc dostać się w tygodniu, bo jest mniej chętnych, a muzeum otwierane jest o godzinę wcześniej.
W pałacu w Wilanowie nie można zarezerwować wejściówek. Taka możliwość istnieje natomiast w przypadku darmowych wejść do Zamku Królewskiego. Po dokonaniu rezerwacji wejściówki można odebrać osobiście w godz. 11-15. Wejściówki do Łazienek można zamawiać pod nr tel. 22 50 60 028 lub pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W listopadzie warto się też wybrać do Krakowa, gdyż tam do końca miesiąca bezpłatnie można zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu. Zazwyczaj bilet normalny kosztował tam od 15 do 22 złotych.

Darmowe wejścia do wybranych muzeów wynikają z tego, że rezydencje królewskie: zamki w Warszawie i na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie oraz pałac w Wilanowie podpisały porozumienie, zobowiązując się do współpracy w różnych dziedzinach. Muzea mają razem tworzyć programy edukacyjne i kulturalne oraz promować wspólną markę. Zaplanowały też około 800 lekcji, które mają przebiegać pod hasłem „Nowoczesny patriotyzm". Za pomocą „darmowych miesięcy" chcą wyrobić w odwiedzających zwyczaj chodzenia do muzeów.

{jumi [*8]}

a