środa, luty 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 02 listopad 2012 12:24

Koneser - drugie życie Fabryki Wódek

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Projekt Praskiego Centrum Koneser Projekt Praskiego Centrum Koneser fot. BBI Development

Choć na rynku panuje kryzys, to nie przeszkadza to niektórym firmom deweloperskim w dużych inwestycjach. Dzięki porozumieniu dwóch deweloperów teren dawnej Fabryki Wódek Koneser zostanie rozbudowany. Powstaną tu lofty, restauracje, kawiarnie, klub i muzeum.

Porozumienie zawarły firma BBI Development i spółką Liebrecht & Wood. Mają zamiar wspólnie inwestować w rozbudowę zabytkowej nieruchomości. Fabrykę Wódek Koneser czeka więc rewitalizacja.
To nie pierwsza współpraca tych dwóch firm deweloperskich. Wcześniej BBI Development i L & W wspólnie zabrały się za budowę biurowca przy pl. Unii Lubelskiej w miejscu dawnego Supersamu. Obecny projekt jest jedną z największych partnerskich inwestycji w Warszawie w dobie kryzysu.
Liebrecht & Wood ma dołożyć do inwestycji w dawną Wytwórnię Wódek 51 milionów złotych. Otrzyma za to 36,5 proc. udziałów w spółce. Firma ma zadbać o część biurowo-usługową, czyli jeden z pierwszych etapów wielkiej inwestycji, w którą deweloperzy mają zamiar włożyć blisko pół miliarda złotych. Koniec wszystkich prac planowany jest na 2015 rok.

 

Część mieszkaniową zrealizuje firma BBI Development. Lofty znajdą się m.in. w budynku dawnej mennicy. Ma w nich zamieszkać nawet kilka tysięcy ludzi. Metr kwadratowy będzie kosztował ok. 10 tysięcy złotych.
W zabytkowych nieruchomościach między ul. Ząbkowską, Nieporęcką, Markowska i Białostocką będą lofty, restauracje, klub i kawiarnie. Możliwe, że powstanie tu również galeria designu. Praskie Centrum Koneser ma być miejscem zarówno dla biznesmenów i firm, jak i dla mieszkańców Pragi. Z pewnością nie zabraknie na tym 5-hektarowym terenie wydarzeń artystycznych i kulturalnych.
Inwestorzy mają nadzieję, że nowe centrum ożywi całą dzielnicę. Chcą zachować niezwykłą atmosferę tego miejsca, ale budynki z XIX wieku zostaną zmodernizowane. Teren Konesera będzie swego rodzaju „miastem w mieście".
Pierwszy zabytkowy budynek jest już odnowiony. Jest to Kordegarda i biura dawnej „dyrekcji", tuż przy samej bramie prowadzącej na teren fabryki.

{jumi [*8]}

a