środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 26 październik 2012 10:44

Jak rozwijać polskie wiązki Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bożena Lublińsk-Kasprzak. Bożena Lublińsk-Kasprzak. Fot. PARP

W Warszawie odbyła się konferencja „Czy klaster potrzebuje koordynatora? Rola i kompetencje koordynatora w rozwoju klastra”. Spotkanie zorganizowano w ramach uzgodnionego z UE przedsięwzięcia „Polskie klastry i polityka klastrowa”.

Odpowiedzi na tytułowe pytanie szukali przedstawiciele świata biznesu, nauki, administracji oraz polskich i zagranicznych klastrów. Dyskutowano m.in. o roli koordynatora - osoby, potrafiącej nadać kierunek ich rozwoju. Klastry, których liczba w kraju sięga niemal setki, to grupy (z ang. wiązki, grona) firm różnej wielkości i instytucji naukowych, które podejmują się wielorakich projektów produkcyjnych i inwestycyjnych, najczęściej z zakresu innowacyjnych technologii. Działania takich grup wspierane jest od kilku lat przez państwo (poprzez dotacje unijne przekazywane przez PARP) i samorządy. Najbardziej znany przykład klastra ze świata to Krzemowa Dolina, w Polsce - Dolina Lotnicza, skupiająca firmy i instytucje pracujące na rzecz rozwoju branży lotniczej na terenie woj. podkarpackiego. Zdaniem Bożeny Lublińskiej-Kasprzak, prezesa PARP, dofinansowywanie klastrów przez polskie państwo potrwa jeszcze do końca obecnej dekady. - Dlatego to firmy prywatne powinny w coraz większym stopniu przejmować inicjatywę ich rozwijania - dodała dyr. Joanna Podgórska z departamentu rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności PARP.

Konferencję, jako ostatnie działanie wymienionego przedsięwzięcia zorganizowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Dr Christian Ketels, z Centrum Strategii i Konkurencyjności w Sztokholmie przedstawił różne modele rozwoju klastrów oraz omówił znaczenie polityki publicznej dla ich powstania i działalności. Jean Marie Pruvot, Dyrektor Nord France Innovation Développement (NFID) – Agencji Innowacji Regionu Nord-Pas-de-Calais z Francji, przedstawił zadania koordynatora w świetle działań klastra, bazujących na zidentyfikowanych w regionie inteligentnych specjalizacjach. Inteligentne specjalizacje to priorytetowe obszary, stanowiące konkurencyjną przewagę regionu.

Podczas panelu dyskusyjnego zastanawiano się, jakie znaczenie dla rozwoju powiązania kooperacyjnego ma koordynator, jak musi się zmienić jego rola w przyszłości oraz w jakim stopniu powinien uwzględnić w swojej strategii oczekiwania biznesu, nauki i administracji.

Jak wskazują doświadczenia zagraniczne oraz liczne badania klastrów, kluczowym czynnikiem ich sukcesu jest doskonałość w zarządzaniu. Chodzi np. o określenie ich strategii rozwojowej i jej wdrażanie, usługi nastawione na spełnianie potrzeb i oczekiwań członków grupy, kreujące dla nich wartość dodaną. PARP w ramach dyskusji o roli koordynatorów klastrów w Polsce, opracowuje m.in. zasady standardów działania takich osób. Konferencja była okazją do podsumowania rezultatów dwuletniego przedsięwzięcia PARP. W zorganizowanych wydarzeniach – konferencjach w regionach, spotkaniach Grupy roboczej ds. polityki klastrowej i cyklu paneli dyskusyjnych – wzięło udział ponad 1600 osób. Na prawie tysiącu stronach katalogów regionalnych opisano niemal 100 klastrów ze wszystkich województw. Kolejne, ponad 2000 stron publikacji, poświęcono najważniejszym zagadnieniom dotyczącym klastrów. Biblioteka PARP nt. klastrów wzbogaciła się o tłumaczenia zagranicznych wydawnictw, wznowienia i nowe opracowania – raporty, praktyczne podręczniki i poradniki oraz słownik pojęć.

Wszystkie publikacje dostępne są w wersji elektronicznej na stronie PARP www.parp.gov.pl oraz na Portalu Innowacji http://www.pi.gov.pl/klastry/chapter_95651.asp

Więcej informacji nt. przedsięwzięcia PARP można znaleźć na Portalu Innowacji http://www.pi.gov.pl/Klastry/chapter_95353.asp

{jumi [*9]}

a