czwartek, grudzień 05, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
środa, 19 wrzesień 2012 13:37

Rzeczpospolita Lokalna 2020 w nowej formule Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rzeczpospolita Lokalna 2020 w nowej formule mat. organizatora

-Liczę na to, że to spotkanie da nam wszystkim odświeżające spojrzenie na rozwój społeczności lokalnych – powiedział były premier Tadeusz Mazowiecki podczas otwarcia sejmu społeczników, bojowników i ekspertów „Rzeczpospolita Lokalna 2020". To już piąta edycja tego wydarzenia, tym razem jednak organizatorzy postawili na nowatorską formę konferencji.

„Rzeczpospolita Lokalna 2020" to wydarzenie, które ma na celu budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Podczas dwóch dni – 19 i 20 września – na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego zebrało się ponad 500 osób, aby dyskutować o tym, co można by w Polsce zmienić na szczeblu lokalnym. Konferencja została zatytułowana „Sejm społeczników, bojowników i ekspertów". Na poszczególne sformułowania w tym tytule zwrócił uwagę były premier Tadeusz Mazowiecki, ambasador wydarzenia. -Dobrze, że słowo „sejm" nie zbrzydło Państwu na tyle, że to zgromadzenie zdecydowaliście się nazwać „sejmem". Ciekawe jest też, że zbierają się tu „bojownicy", bo to znaczy, że są wśród nas tacy, którzy pokonywali trudności. Warto o nich mówić, żeby stały się wskazówką dla innych osób – powiedział podczas swojego wystąpienia Mazowiecki.
„Rzeczpospolita Lokalna 2020" w tym roku została objęta honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W związku z tym doradca prezydenta ds. społecznych Henryk Wujec przeczytał list skierowany do uczestników konferencji. „Wierzę, że Polska, choć jedna i ta sama, rozwija się lokalnie." - podkreślił prezydent Polski. Dodał, że ma nadzieję, że jedną z korzyści spotkania będzie mobilizacja społeczników do dalszych działań. „Liczę na to, że raport zawierający wnioski z tego wydarzenia stanie się inspiracją dla parlamentarzystów."- zapewniał w liście prezydent Bronisław Komorowski.
Raport, o którym wspomniał prezydent, ma być wynikiem debat między uczestnikami spotkania, którymi są społecznicy ze wszystkich regionów Polski. Aby każdy z nich mógł się podzielić swoimi doświadczeniami, organizatorzy postanowili przeprowadzić warsztaty w małych grupach według „Appreciative inquiry method". Jacek Gralczyk ze Stowarzyszenia CAL, jednego ze współorganizatorów imprezy, wyjaśnił uczestnikom, na czym polega ta metoda i jak będą przebiegały warsztaty. - Chodzi tu o podejście doceniające. Czas skończyć z pracą na paradygmacie problemów, a zacząć doceniać to, co mamy. W trakcie warsztatów będzie można zapoznać się z przykładami udanych działań w skali lokalnej. W każdej grupie znajdzie się „żywa książka" - człowiek, który opowie o swojej lokalnej społeczności. - powiedział Gralczyk.
W trakcie warsztatów uczestnicy mają wypracować wspólną wizję przyszłości Polski w 2020 roku i przygotować propozycje konkretnych działań, których wprowadzenie w czyn pozwoli zrealizować marzenia społeczników i animatorów. Te pomysły ujęte w formę raportu zostaną przedstawione decydentom i parlamentarzystom, którzy zostali zaproszeni na debatę 20 września. Organizatorzy mają nadzieję, że wprowadzenie postulatów w życie przyniesie znaczące zmiany w życiu lokalnych społeczności.
Według badań prof. Roberta Axelroda to właśnie wspólna wizja przyszłości jest jednym z elementów budujących społeczeństwo. Przypomniał o tym w swoim wystąpieniu kierownik Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i dziennikarz tygodnika „Polityka", Edwin Bendyk. Wspomniał również o obecnym kryzysie zaufania i kapitału społecznego oraz potrzebie budowania instytucji społecznych odpowiadających współczesnemu rozwojowi ludzkości. Zwrócił się do uczestników spotkania z radą, by w tworzeniu wizji przyszłości Polski pamiętali o tym, że zbyt konserwatywne, liniowe wizje nie wytrzymują próby czasu.
Organizatorzy konferencji postanowili również docenić najbardziej aktywnych polskich animatorów. Dlatego też podczas uroczystej gali 19 września nastąpi rozdanie nagród 7 laureatom konkursu dla animatorów społecznych im. Heleny Radlińskiej. Zwycięzców wybrano spośród 17 wyróżnionych osób, których zasługi dla lokalnej społeczności są nieocenione.

{jumi [*9]}

a