czwartek, lipiec 25, 2024
Follow Us
piątek, 07 wrzesień 2012 15:44

14-latek skonstruował bombę i nagrał detonację

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
14-latek skonstruował bombę i nagrał detonację www.sxc.hu

14-latek skonstruował materiał wybuchowy i nagrał jego detonację, a film umieścił w Internecie. Sprawa trafiła do sądu dla nieletnich, gdzie zapadnie decyzja co do konsekwencji, jakie poniesie nastolatek. Sprawą zajmowali się policjanci z CBŚ wspólnie z policjantami z Gryfina i z komisariatu w Chojnie.

Na trop nieletniego konstruktora materiałów wybuchowych wpadli funkcjonariusze CBŚ z zarządu w Szczecinie. Zabezpieczyli film, który był publikowany w internecie przez nastolatka - 14-latek przedstawiał w nim, jak zrobić ładunek wybuchowy oraz prezentował działanie skonstruowanego przez siebie urządzenia. Gdy CBŚ ustaliło, że autorem filmu jest nastolatek mieszkający w niewielkiej miejscowości w gminie Chojna do sprawy zaangażowani zostali policjanci z komisariatu w Chojnie.

Na początku tego tygodnia policjanci przeprowadzili przeszukania, w wyniku których funkcjonariusze znaleźli kilkanaście pojemników z różnymi substancjami. Ze względu na niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą konstruowanie materiałów wybuchowych, czynności te przeprowadzone zostały z udziałem policyjnych pirotechników, a w gotowości była karetka pogotowia ratunkowego. W przeszukaniu brał udział przewodnik z psem przeszkolonym do wykrywania materiałów wybuchowych oraz biegli z laboratorium kryminalistycznego.

W sumie policjanci zabezpieczyli ponad 12 kilogramów substancji chemicznych, lont prochowy oraz dwa komputery i kilka nośników pamięci. Biegły z zakresy fizykochemii wstępnie stwierdził, że zabezpieczone substancje mogły posłużyć do wytworzenia środków pirotechnicznych, w tym czarnego prochu. Zabezpieczono również kilkanaście pojemników z substancjami o nieznanym składzie chemicznych, które przekazane zostaną do dalszych badań.

Nieletni został rozpytany w obecności opiekuna, a materiały zostały przekazane do sądu dla nieletnich w Gryfinie.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą takie działanie, policjanci ostrzegają przed podobnymi eksperymentami. Dodatkowo jest to prawnie zabronione. Sprawcy mogą odpowiedzieć za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy czy wytwarzanie niebezpiecznych przedmiotów, za co grozi do 8 lat więzienia. Z kolei rozpowszechnianie instrukcji skonstruowania środków pirotechnicznych i wybuchowych lub treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym w zamiarze, aby przestępstwo takie zostało popełnione, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

{jumi [*9]}

a