niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

piątek, 07 wrzesień 2012 15:15

Domy ekologiczne dla oszczędnych

Napisane przez cashcom.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Domy ekologiczne dla oszczędnych www.sxc.hu

Coraz częściej chcemy mieszkać w otoczeniu, które będzie przyjazne środowisku. Wiąże się to m.in. ze wznoszeniem proekologicznych domów. Mimo, że ich budowa jest stosunkowo droga, to niskie koszty utrzymania przekonują coraz więcej osób do takich inwestycji. Co ważne, już teraz można ubiegać się o dopłaty do nich.

Dom proekologiczny to nieruchomość przyjazna środowisku, której utrzymanie powinno minimalizować koszty oraz przede wszystkim niekorzystny wpływ na otoczenie. Jedną z najistotniejszych cech takiego domu jest jego energooszczędność. Takie budynki cechują się więc bardzo niskim zużyciem energii, wysoką izolacyjnością cieplną, a także zastosowaniem np. wentylacji mechanicznej, która zapewnia odzyskiwanie ciepła „uciekającego" z domu. Ponadto ekologiczne budowle pozwalają na odzyskiwanie energii z otoczenia – m.in. energii słonecznej, dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych.

Budowa domów energooszczędnych i proekologicznych cieszy się zasłużoną popularnością na Zachodzie Europy już od dekad. W Polsce rozpoczęcie budowy takiego domu to cały czas nowość, jednak opcja jej realizacji jest coraz częściej brana pod uwagę przez przyszłych właścicieli. Dzieje się tak, ponieważ wielu inwestorów przekonuje fakt późniejszych i znacznych oszczędności związanych z utrzymaniem ekologicznego budynku.
- Tego rodzaju budowa jest średnio o 20 procent droższa niż w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych. Jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do budowy domu energooszczędnego w ciągu kilku lat mogą się zwrócić. Można to zaobserwować przede wszystkim w wydatkach związanych z ogrzewaniem. Dom energooszczędny nie tylko lepiej niż standardowy utrzymuje ciepło, ale jeszcze korzysta z tańszych form pozyskiwania energii - tłumaczy Bartosz Turek ze Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Przykładowo w domach pasywnych, w których nie stosuje się tradycyjnego systemu grzewczego, zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. - Przy obecnych cenach ogrzewania oszczędności w dłuższym okresie czasu zrekompensują więc stosunkowo drogą budowę nieruchomości– dodaje ekspert ZFDF.
O dopłatach do ekologicznych domów możecie przeczytać na cashcom.pl.

{jumi [*9]}

Czytany 1356 razy

a