poniedziałek, czerwiec 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 06 sierpień 2012 11:37

Bob Dylan wydaje nową płytę

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bob Dylan i Joan Baez w 1963 roku Bob Dylan i Joan Baez w 1963 roku

We wrześniu na rynku pojawi się nowa płyta Boba Dylana. Na płycie „Tempest" wyprodukowanej przez Jacka Frosta, znajdzie się 10 nowych piosenek jednej z najważniejszych postaci muzyki popularnej ostatnich pięciu dekad. Premiera płyty zbiega się w czasie z 50. rocznicą wydania przez muzyka debiutanckiej płyty „Bob Dylan".

Zarówno pierwszy, jak i najnowszy album Dylan nagrał dla Columbia Records. Płyta „Tempest" została wyprodukowana przez Jacka Frosta i jest 35. studyjnym dziełem w karierze Boba Dylana. To pierwszy krążek od czasu wydanego w 2009 roku albumu „Together Through Life". Ten ostatni został doskonale przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytykę.

Kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury artysta nie spoczywa na laurach. Cztery ostatnie krążki legendy amerykańskiego rocka i folku to pasmo sukcesów, zarówno artystycznych, jak i komercyjnych. Za płytę „Time Out Of Mind" wydaną w 1997 roku Dylan dostał kilka nagród Grammy, w tym za Album Roku. Płyta „Love and Theft" z 2001 roku przyniosła mu wiele nominacji, a przy okazji uznano ją za Najlepszy Współczesny Album Folk. W 2006 roku Dylan nagrał „Modern Times", który sprzedał się w liczbie 2,5 miliona egzemplarzy. Dylan został uhonorowany dwoma kolejnymi statuetkami Grammy. Z kolei „Together Through Life" szybko znalazł się po obu stronach Atlantyku na 1. miejscu list sprzedaży. Jego nakład wkrótce przekroczy 1 milion sprzedanych płyt.
W 2008 roku artysta odebrał nagrodę Pulitzera za „trwały wkład w historię muzyki popularnej i amerykańską kulturę poprzez dogłębny poetycki przekaz swojej twórczości". Z kolei w maju 2012 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wręczył muzykowi Prezydencki Medal Wolności.

Po najnowszy album Dylana będzie się można wybrać do sklepów muzycznych już 11 września. Płyta ukaże się w wersji CD, 2LP+CD oraz CD Deluxe. Ta ostatnia wersja oznacza płytę CD w wersji podstawowej wraz z 60-stronicową książeczką z unikalnymi zdjęciami okładek magazynów z Bobem Dylanem. Już po pierwszym przesłuchaniu „Los Angeles Times" wystawiło płycie pozytywną recenzję.

{jumi [*7]}

a