niedziela, październik 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 23 lipiec 2012 11:26

Macedoński folklor w Śląskim Ogrodzie Sztuk

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Macedoński folklor w Śląskim Ogrodzie Sztuk mat. organizatora

W ramach Śląskiego Ogrodu Sztuk w lipcu zobaczyć będzie można dokonania Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Tanec" z Macedonii. Jak brzmią macedońskie pieśni ludowe i jakie są tradycje i zwyczaje w tym kraju, będziemy mogli przekonać się na dziedzińcu kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie.

Śląski Ogród Sztuk to projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", którego idea powstała wiosną 2009 roku. Pierwsze wydarzenia organizowane w ramach tego projektu miały miejsce w 2010 roku. W ramach Śląskiego Ogrodu Sztuk do Koszęcina zapraszani są artyści z Polski i zagranicy – zarówno muzycy, jak i aktorzy czy tancerze.
W najbliższym czasie w siedzibie ZPiT „Śląsk" zaprezentuje się Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Tanec" z Macedonii. Grupa ta jest symbolem macedońskiej kultury i sztuki. Nieprzerwanie koncertuje od 1949 roku, kiedy to została założona z inicjatywy Rządu Republiki Macedonii. To grupa „Tanec" odpowiedzialna jest za organizację występów i festiwalu, podczas których prezentowany jest macedoński folklor. Zespół stanowi swego rodzaju mobilne muzeum, które w kraju i na świecie pokazuje bezcenne skarby lokalnej kultury.
Po raz pierwszy zespół wystąpił w Anglii w 1950 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Langolen. Został tam uhonorowany nagrodą główną. Przez ponad 60 lat zespół zaprezentował macedońskie dziedzictwo ludowe przed 8 milionami ludzi, występując na ponad 4500 koncertach i festiwalach. „Tanec" zdobył uznanie publiczności i różnego rodzaju gremiów. W jego posiadaniu znajdują się liczne nagrody i wyróżnienia – m.in. najwyższe państwowe odnaczenie – Order Zasługi Dla Macedonii i inne nagrody państwowe – 11 Października, Kliment Ohridski i 13 Listopada.

Grupa zebrała również wiele pozytwynych opinii ekspertów, dotyczących zarówno prezentowanej muzyki, jak i tańca, czy tradycyjnych kostiumów. Repertuar zespołu obejmuje szereg tańców, pieśni i zwyczajów narodowych z różnych regionów Macedonii.
Występ grupy „Tanec" w ramach Śląskiego Ogrodu Sztuk odbędzie się w czwartek 26 lipca o godz. 20 w namiocie koncertowym na dziedzińcu kompleksu pałacowo-parkowego przy ul. Zamkowej 3 w Koszęcinie.

{jumi [*7]}

a