poniedziałek, maj 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 18 lipiec 2012 13:37

OFF Festival rozgrzeje Katowice

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stephen Malkmus and The Jicks Stephen Malkmus and The Jicks fot. off-festival.pl

Artur Rojek, choć już nie występuje z zespołem Myslovitz, nadal jest aktywny zawodowo. I już po raz siódmy organizuje OFF Festival, który parę lat temu przeniósł ze swojego rodzinnego miasta do Katowic. Na scenie zobaczymy wiele zakręconych zagranicznych zespołów i polskich muzyków sceny alternatywnej.

OFF Festiwal powstał w 2006 roku. Od początku jego dyrektorem artystycznym był Artur Rojek. Podczas pierwszej edycji na scenie pojawiło się kilka zagranicznych gwiazd i wielu prominentów polskiej alternatywy. Mysłowice nigdy wcześniej nie gościły tylu imprezowiczów naraz. Nie wiedziały więc, jak poradzić sobie z 10 tysiącami uczestników z całego kraju. Mieszkańcy byli jednak zadowoleni, że wreszcie ich miasto ma tak wielką imprezę.
Jednak po czterech latach współpraca prezydenta miasta z radnymi uległa pogorszeniu, a festiwal z malowniczego kąpieliska Słupna w Mysłowicach przeniósł się do Katowic.
Każdego roku Rojek zbierał nowe doświadczenia i opinie uczestników. Pragnął, by festiwal rozwijał się z edycji na edycję – był coraz ciekawszy. Wydaje się, że artysta, który niedawno opuścił grupę Myslovitz, coraz bardziej przybliża się do celu. Niezależny serwis internetowy Pitchfork z Chicago uznał OFF Festiwal za jedną z 20 najlepszych na świecie wakacyjnych imprez. To do Katowic co roku zjeżdża mnóstwo młodych ludzi z Polski i zagranicy, spragnionych offowych dźwięków. To tutaj niezapomniane występy dali The Flaming Lips, The Fall czy The National.
Tradycyjnie już każdego roku podczas OFF Festivalu będzie można usłyszeć kilku wykonawców ważnych dla światowej muzyki niezależnej. Jedną z większych atrakcji będzie występ Stephena Malkmusa, byłego lidera kalifornijskiej grupy Pavement. To ona w latach 90. XX wieku wstrząsnęła sceną gitarową, która pogrążona była w marazmie po grunge'owej rewolcie. W Katowicach usłyszymy również Charlesa Bradleya. Piosenki czarnoskórego soulowego wokalisty z Brooklynu wprowadzą słuchaczy w niepowtarzalny klimat. Bradley ma już na karku parę lat – urodził się w 1948 roku – jednak debiutował dopiero rok temu. Jego muzyka jest autentyczna, a w jego piosenkach można odkryć niełatwe doświadczenia artysty z przeszłości. Głos wokalisty bywa porównywany do Jamesa Browna czy Otisa Reddinga.
Ci, którzy pragną ekstremalnych przeżyć, z pewnością nie będą zawiedzeni koncertem Atari Teenage Riot. Ta anarchistyczna berlińska kapela wykonuje muzykę nazwaną przez fanów i krytyków muzycznych „digital hardcorem". Dowodzona przez Aleca Empire'a grupa niejedną osobę zaskoczy agresywnymi elektronicznymi brzmieniami. Kto tęskni do dawnej awangardy, ten doceni występ Swans. Zespół był awangardą w latach 80. - łączył obrazoburcze teksty spod pióra Michaela Giry z powolnymi, miażdżącymi dźwiękami. Grupa pod koniec XX. wieku zawiesiła działalność, jednak w 2010 roku powróciła z albumem „My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky".

Od 2 do 5 sierpnia w Katowicach będzie można posłuchać również Josha T. Pearsona, Iggy'ego Popa czy Henry'ego Rollinsa nazywanego ojcem amerykańskiego hardcore punku. Na scenie pojawi się też Thurston Moore i Kim Gordon oraz The House of Love.
Na śląskim festiwalu nie może również zabraknąć artystów naszej rodzimej sceny. Katowice odwiedzi Katarzyna Nosowska, zespół Apteka oraz grupa Kobiety. Spośród mniej znanych wykonawców pojawi się The Band of Endless Noise lubiący muzyczne eksperymenty, postrockowe Kristen oraz Afro Kolektyw, który z rapu przeszedł do stylu lat 80. Trójmieskie Mordy zagrają utwory ze swojego nowego albumu „Nobody". Z kolei Nerwowe Wakacje zaprezentują piosenki z polskimi tekstami, których puszczania nie powstydziłyby się amerykańskie niezależne radiostacje.
OFF Festival łączy w sobie bardzo różne gatunki muzyczne. Widać to po wyborze folkowo-popowej grupy Paula i Karol, bitowo-jazzowego kIRka czy rockandrollowych artystów z The Stubs. Pojawi się nawet muzyka poważna, którą z elektroaukstyczną łączy Jacaszek. Wystąpi również rapowy kolektyw Łona & Weber.

Oprócz muzyki na festiwalu Artura Rojka będzie można cieszyć się wytworami z innych dziedzin sztuki. Na budynku dawnego kina Capitol w Katowicach podziwiać będzie można mural Juliana Jakuba Ziółkowskiego. Z kolei artysta wizualny Konrad Smoleński uczestników imprezy będzie atakował Bombą – instrumentem strunowym własnej konstrukcji. Możemy się spodziewać Soundbombingu, czyli dźwiękowych ataków w przestrzeni miejskiej.
Tak jak w poprzednim roku czeka nas również kawiarnia literacka. Jej kuratorem jest śląski pisarz Wojciech Kuczok, autor „Gnoju" i „Pręgów". W ramach kawiarni możemy liczyć na spotkanie z Justyną Bargielską, Januszem Rudnickim, Mariuszem Sieniewiczem, Olgą Tokarczuk, Andrzejem Stasiukiem i Krzysztofem Vargą. OFF Festival odbędzie się w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Więcej informacji o imprezie możecie znaleźć na stronie OFF Festivalu.

{jumi [*7]}

a