niedziela, styczeń 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 16 lipiec 2012 09:16

Festiwale filmowe w Czechach

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gwiazdy ceremonii: Andy Garcia z córką. Gwiazdy ceremonii: Andy Garcia z córką. CzechTourism

Każdego roku w Republice Czeskiej na miłośników kina czeka kilka prestiżowych festiwali filmowych. Niezapomnianych wrażeń dostarczył już widzom najznakomitszy spośród festiwali, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Karlowe Wary. W programie tego roku na miłośników filmu czeka jeszcze szereg innych wydarzeń, na przykład festiwal filmów dokumentalnych w Jihlavie.

Letnia Szkoła Filmowa w mieście Uherské Hradiště na wschodnich Morawach jest największym niekonkursowym przeglądem filmów w Czechach. Filmy prezentowane są tu w ramach cykli tematycznych i retrospektyw. Podczas seminariów i dyskusji panelowych możemy porozmawiać bezpośrednio z twórcami. Tegoroczna edycja nawiązuje do filmu węgierskiego. Festiwal odwiedzą liczne gwiazdy, między innymi István Szabó, a także młodzi twórcy, na przykład Benedek Fliegauf. Do miasta Uherské Hradiště przybędzie wielu młodych miłośników filmu i reżyserów. Jednym z nich będzie z pewnością Aki Kaurismäki, który w ubiegłym roku stwierdził, że chętnie pozostałby w Uherskim Hradištu do następnej edycji festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Jihlava odbywa się tradycyjnie pod koniec października. Prezentuje przede wszystkim twórczość dokumentalną środkowej i wschodniej Europy. Każdego roku można tu zobaczyć nowości ze światowej sceny filmowej.

Wyjątkowe filmy i atmosferę oferuje szereg praskich festiwali. Festiwal Jeden Świat prezentuje niezwykle poruszające filmy dokumentalne o prawach człowieka. Kolejna edycja imprezy odbędzie się w pierwszej połowie marca 2013 roku.

Febiofest powstał jako niezależny festiwal dla fanów. W ciągu dwudziestu lat istnienia przekształcił się w dużą międzynarodową imprezę. W poprzednich latach swoje filmy na festiwalu prezentowali między innymi Roman Polański i Tom Twyker. Festiwal przedstawia najlepsze dzieła międzynarodowej sceny powstałe w ostatnim roku.

 

{jumi [*7]}

a