poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

poniedziałek, 09 lipiec 2012 15:37

Animator 2012 rusza pełną parą

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
film Franka Zappy o Brusie Bickfordzie film Franka Zappy o Brusie Bickfordzie fot. Animator 2012

To już piąta edycja Festiwalu Filmów Animowanych Animator. W tym roku czeka nas konkurs filmów pełnometrażowych, co jest nowością podczas tej imprezy. Szykuje się również prezentacja animacji kanadyjskiej. Tegoroczny Animator będzie też okazją do zdobycia nowych umiejętności podczas warsztatów animacji plastelinowej i flashowej.

Animator 2012 odbędzie się w dniach 13-19 lipca w Poznaniu. Ale już wcześniej pokazy filmów będzie można zobaczyć w Łodzi i w Poznaniu. Mieszkańcy Łodzi będą mogli zobaczyć przegląd filmów nagrodzonych podczas zeszłorocznego festiwalu. Projekcje odbędą się 10 lipca w Piwotece Narodowej. Mini-przegląd rozpocznie się o godz. 20. Wstęp jest bezpłatny. Z kolei w Poznaniu przed samym festiwalem – od 10 do 12 lipca- w Pasażu Kultury na Starym Rynku wyświetlone zostaną filmy, które nie zakwalifikowały się do konkursu. Widzowie będą mieli specjalne zadanie – wybiorą jeden z filmów spoza tych wyselekcjonowanych do konkursu. To właśnie ta animacja będzie rywalizować z innymi o Złotego Pegaza.
W tym roku organizatorzy festiwalu pragną przybliżyć publiczności animację plastelinową. Znana polska animatorka, Izabela Plucińska przygotowała więc czołówkę i plakat V edycji Animatora. Z kolei Monika Kuczyniecka poprowadzi dla chętnych warsztaty z animacji plastelinowej. Spośród innych warsztatów na uwagę zasługują zajęcia Abi Feijo, który nauczy chętnych, jak robić filmy telefonem komórkowym oraz Friedricha Kirchnera, który pokaże, jak można stworzyć animację przy użyciu programów do pisanai gier komputerowych. Z kolei warsztaty animacji flashowej poprowadzi Jan Chołoniewski i Anna Pankiewicz.
Od początku festiwal Animator wyróżniał się zwracaniem szczególnej uwagi na związki animacji z muzyką. Powstała więc sekcja „Animacja i Muzyka", w ramach której, w latach ubiegłych na poznańskich scenach pojawili się m.in.: kultowa amerykańska kapela postpunkowa Pere Ubu czy polskie zespoły, takie jak: Fisz/Emade, Pogodno czy Małe Instrumenty.
W tym roku w Poznaniu wystąpią m.in. postrockowa grupa Esmerine z Kanady, współtworzona przez Bruce Cawdrona i Beckie Foon oraz Sarah Page i Andrea Barr czy polski zespół NIWEA, współtworzony przez jednego z najbardziej znanych polskich artystów młodego pokolenia, Wojciecha Bąkowskiego oraz Dawida Szczęsnego. Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć filmy z graną na żywo muzyką. Jedną z atrakcji będzie „Digital Scratch" - koncert, będący muzyczną improwizacją Andrea Martignoni, kompozytora muzyki do filmów animowanych. Artysta będzie grał do tworzonych w czasie rzeczywistym przez Pierre Heberta, ruchomych obrazów. Francuski zespół Le Philharmonique de la Roquette zilustruje muzyką na żywo dwa filmy. Zaprezentowany zostanie również kultowy film „Cas'l", stworzony przez amerykańskiego awangardowego reżysera Bruce'a Bickforda, współpracownika Franka Zappy. Możemy się również spodziewać obrazów z muzyką Normanda Rogera, wybitnego kanadyjskiego kompozytora muzyki do filmów animowanych, sześciokrotnego zdobywcy Oscara. Organizatorzy zapowiadają, że będzie możliwość spotkania ze sławnym muzykiem.
Największą nowością programu piątego Animatora jest konkurs filmów pełnometrażowych. Wśród pięciu filmów jurorzy ocenią dwie polskie animacje - "Drogę na drugą stronę" Ani Damian i "Jeża Jerzego" Wojtka Wawszczyka, Jakuba Tarkowskiego i Tomasza Leśniaka. Jak co roku jury wybierze też filmy krótkometrażowe – laureaci zostaną wyłonieni spośród 65 kandydatów. Wśród członków jury znaleźli się Izabela Plucińska, Otton Alder, kurator programowy międzynarodowych festiwali oraz Normand Roger. Ocenią oni m.in. dzieła Piotra Dumały „Dr Charakter przedstawia II" i „Kołysankę", impresję do kołysanki Krzysztofa Komedy, wykorzystanej w filmie „Dziecko Rosemary" Polańskiego. Oprócz tego do konkursu zakwalifikowały się takie filmy, jak „Drwal" Pawła Dębskiego, który otrzymał Srebrnego Lajkonika Krakowskiego Festiwalu Filmowego czy „Pirate's Life" Katarzyny Kijek i Przemysława Adamskiego.

Bardzo ważnym elementem całej imprezy jest szeroko zakrojona prezentacja animacji kanadyjskiej ze studia National Film Board. Jedną z gwiazd NFB był przez lata legendarny Norman McLaren. Był to założyciel wydziału produkcji filmów animowanych w tej wytwórni i zdobywca Oscara za film „Neighbours" z 1952 roku. Organizatorzy festiwalu przygotowali retrospektywę jego twórczości.
Podczas tegorocznego Animatora świętować swój jubileusz będzie prof. Jerzy Kucia. Z tej okazji zobaczymy przegląd jego filmów. Będzie również okazja do spotkania tego jednego z najwybitniejszych polskich twórców animacji.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator po raz pierwszy miał miejsce w 2008 roku. Mimo krótkiej historii, impreza zdobyła już światową renomę. Redaktorzy poświęconej festiwalom książki „Coming Soon to a Festival Near You: Programming Film Festivals", wydanej właśnie przez znane z publikacji filmowych wydawnictwo uniwersytetu St. Andrews, uznało poznański festiwal za jeden z dwóch festiwali filmów animowanych godnych osobnego zaprezentowania.
Więcej informacji o tegorocznej edycji Animatora znajdziecie na stronie: www.animator-festival.com. Również na tej witrynie można dowiedzieć się, gdzie odbędą się wydarzenia festiwalowe.

{jumi [*7]}

a