czwartek, kwiecień 18, 2024
Follow Us
poniedziałek, 02 lipiec 2012 15:18

Wywozili do lasu, bili i okradali

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wywozili do lasu, bili i okradali www.policja.pl

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KPP w Kartuzach rozbili grupę przestępczą, która za pośrednictwem Internetu publikowała okazyjne ogłoszenia sprzedaży samochodów bądź maszyn rolniczych. Zainteresowane atrakcyjną ofertą osoby, które zgłaszały się by obejrzeć pojazdy, wywożone były do lasu, bite i okradane.

Policjanci zatrzymali łącznie pięć osób w wieku od 24 do 33 lat, w tym dwóch obywateli Ukrainy, z których jeden kierował grupą. W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych zabezpieczono m.in. laptopy, nośniki danych, telefony, dokumentację bankową, karty płatnicze, gotówkę oraz jeden z aparatów skradziony obywatelowi Niemiec. Zabezpieczone zostały również dwa auta - w tym jedno, którego podejrzani użyli podczas rozboju. Jak ustalili policjanci, oszuści działali w Polsce od początku 2012 r. Do tej pory przedstawiono mężczyznom zarzuty udziału w dwóch rozbojach.
Do pierwszego rozboju doszło pod koniec marca w Leźnie. Wtedy to na ofertę sprzedaży ciągników rolniczych odpowiedział 62-letni obywatel Ukrainy. Sprawcy pod pozorem pokazania maszyn zainteresowanemu wywieźli go do lasu. Tam za pomocą paralizatora i pałki teleskopowej bardzo dotkliwie go pobili i zostawili rannego w lesie. Mężczyźni zabrali mu dwa drogie aparaty fotograficzne oraz karty bankomatowe i telefon.
Drugiego napadu grupa dopuściła się pod koniec maja w miejscowości Chwaszczyno. Wówczas na ofertę sprzedaży zabytkowego auta odpowiedział 37-letni obywatel Niemiec. Także w tym przypadku sprawcy pod pozorem pokazania pojazdu wywieźli mężczyznę w okolice lasu, pobili i okradli, zabierając kilkanaście tysięcy euro przygotowanych na zakup auta. Kiedy mężczyzna próbował odzyskać portfel z pieniędzmi, jeden z napastników oddał w jego kierunku kilka strzałów.
Cała piątka usłyszała zarzuty rozboju, za które grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności. Wobec dwóch obywateli Ukrainy sąd zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Policjanci sprawdzają czy podejrzani nie mają na swoim koncie jeszcze innych tego typu napadów.

{jumi [*9]}

a