poniedziałek, maj 16, 2022
Follow Us
piątek, 29 czerwiec 2012 13:57

Pralnia brudnych pieniędzy w likwidacji

Napisane przez policja.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pralnia brudnych pieniędzy w likwidacji www.sxc.hu

Wiele milionów złotych mogli „wyprać" organizatorzy „złomowego biznesu", który skutecznie likwidują policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy. Do tej pory 11 osób usłyszało zarzuty, z czego 4 zostały tymczasowo aresztowane.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy pracują nad sprawą „złomową" pod nadzorem prokuratora od końca 2011 r. Do tej pory 11 osób usłyszało zarzuty, w tym 4 zostały tymczasowo aresztowane. Ci ostatni to tzw. organizatorzy tej nielegalnej działalności, która w województwie kujawsko-pomorskim skupia się głównie na terenie powiatu inowrocławskiego. W tym tygodniu czwarty już właściciel nielegalnego biznesu decyzją sądu trafił tymczasowo za kratki na 2 miesiące.
Wszystko zaczyna się od zatrudnienia pracowników - tzw. słupów. To na nich właściciel biznesu rejestruje działalność gospodarczą i otwiera konto bankowe. „Słupy" wystawiają faktury sprzedaży złomu, którego albo w ogóle nie ma, albo pochodzi z kradzieży lub przemytu. Kupujący uiszcza zapłatę przelewając na konto odpowiednią kwotę. „Słup" wypłaca te pieniądze i przekazuje swojemu pracodawcy, za co otrzymuje pensję. Często jej wysokość jest nieporównywalnie mniejsza od kwoty na fakturach. Ze zgromadzonych przez policjantów dowodów wynika, że jeden ze „słupów", zamieszanych w sprawę „złomową", wystawił faktury na wiele milionów złotych.
W procederze tzw. prania brudnych pieniędzy biorą udział 3 podmioty: organizator, „słup" i firma kupująca. Wszyscy uczestniczący w takiej transakcji popełniają przestępstwo, za które grozi kara do 8 lat więzienia. Ale to nie jedyne konsekwencje - funkcjonariusze o swoich ustaleniach informują Urząd Kontroli Skarbowej. Ten natomiast, na podstawie policyjnych materiałów, wylicza straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonych podatków, po czym ściąga wielomilionowe kary finansowe z osób zamieszanych w proceder. Często te osoby są niewypłacalne, uruchamiana jest wówczas procedura komornicza. Policjanci cały czas pracują nad tą sprawą.

{jumi [*9]}

a