Protetycy słuchu przestrzegają, że długotrwałe przebywanie w takich warunkach może powodować, że po meczu może nam nawet przez trzy dni szumieć w uszach, a w przyszłości możemy mieć ze słuchem problem. Siedząc na trybunach należy więc patrzeć, czy ktoś w pobliżu nie zamierza użyć trąbki.
Bezpłatnie można sprawdzić słuch w testach słuchu wykonywanych przez specjalistów audiologów w specjalnym słuchobusie, który przemierzy 15 tys. km i odwiedzi ponad 70 miast i miasteczek. Organizatorzy planują zbadanie 20 tys. osób, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.
Słuchobus:
* Lubin – wtorek, 12 czerwca, godz. 9 – 17, parking TESCO al. Paderewskiego 10
* Bystrzyca Kłodzka – środa, 13 czerwca, godz. 9 – 17, parking NETTO, ul. Mickiewicza 5
* Bolesławiec – czwartek, 14 czerwca, godz. 9 – 17, pl. Piłsudskiego, pod Urzędem Miasta
* Lubań – piątek, 15 czerwca, godz. 9-17, Rynek Główny
Mieszkańcy Łodzi zajęli w ub. roku trzecie miejsce na liście najgorzej słyszących mieszkańców miast w Polsce. Najgorzej wypadli również mieszkańcy miast województwa śląskiego. Niedosłyszą coraz młodsi: blisko połowa przebadanych, to osoby poniżej 40. roku życia. W grupie 60-latków kłopoty ze słuchem ma 90 proc. badanych.
Na słuch najbardziej wpływa ruch uliczny (80-90 decybeli) i dostarczanie głośnej muzyki bezpośrednio na błonę bębenkową (nawyk dotyczący głównie młodych ludzi).
W Polsce żyje około 50 tys. osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu, a blisko 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Chorobami słuchu zagrożonych jest nawet cztery miliony Polaków.
http://sluchobus.pl
{jumi [*9]}