środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
piątek, 25 maj 2012 06:43

Bank Transfer Day

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kristen Christian i Grzegorz Bierecki. Kristen Christian i Grzegorz Bierecki. Fot. FAMA

Za sprawą Kristen Christian, w listopadzie ub.r. ponad 650 tys. Amerykanów przeniosło ponad 4,5 mld dol. oszczędności z banków do unii kredytowych (odpowiedników polskich SKOK-ów).

Był to wyraz sprzeciwu wobec podwyżek za korzystanie z usług finansowych narzucanych klientom przez korporacje. Christian wraz z Grzegorzem Biereckim, prezesem Krajowej SKOK, mówili podczas konferencji nt. „Dnia Rozstania z Bankiem”, a także o wpływie konkurencji i inicjatyw oddolnych na rynek finansowy. Na zaproszenie prezesa Krajowej SKOK Kristen Christian – na co dzień mieszkająca w Los Angeles – przyleciała do Polski, aby opowiedzieć o swojej walce o poszanowanie praw konsumentów. Podsumowując Bank Transfer Day, Kristen Christian zaznaczyła, że mimo oficjalnego finału akcji - 5 listopada ub.r., trwa ona cały czas. Obecnie liczbę klientów, którzy za sprawą BTD przenieśli swoje oszczędności do lokalnych unii kredytowych szacuje się na 2,5 mln. – Wysyłając pierwszą wiadomość na Facebooku do 200. znajomych liczyłam, że w akcję zaangażuje się połowa z nich. Zaangażowali się wszyscy, a w kolejnych dniach dostałam 10 tys. wiadomości od ludzi, którzy nie byli moimi znajomymi. Sukces akcji przerósł moje najśmielsze oczekiwania – mówiła K. Christian. Jak uzasadniała, sukces akcji to wynik zarówno wzrostu świadomości konsumentów, jak również sprzeciwu wobec polityki banków – dążenia do osiągnięcia zysków i ignorowania potrzeb społecznych. - Komercyjne instytucje finansowe nie mają wbudowanego w hamulca. W uniach kredytowych tym hamulcem jest klient, który jednocześnie jest ich współwłaścicielem. On ogranicza zapędy instytucji. Apetyty instytucji komercyjnych mogą być powstrzymywane tylko na dwa sposoby – regulacją wewnętrzną państwa, z którą w Polsce mamy niewiele do czynienia i istnienie alternatywy na rynku. Jeśli konsumenci mają gdzie odejść, mogą z tej możliwości skorzystać. To powstrzymuje przed zaoferowaniem drogich produktów – potwierdził opinię organizatorki akcji Bank Transfer Day Grzegorz Bierecki.

Odnosząc się do sytuacji polskiego sektora bankowego Bierecki zauważył, że w przeciwieństwie do kas kredytowych polskie banki są niemal w 70 proc. własnością instytucji zagranicznych. Zyski, które osiągają dzięki polskim konsumentom służą więc dofinansowaniu

spółek-matek za granicą. – Od prezesów banków różnię się tym, że co roku na walnym zebraniu Kasy Krajowej, na które przyjeżdżają przedstawiciele Kas, podaję kwotę, którą nasi członkowie – nasi właściciele – uzyskali z tytułu oszczędzania w SKOK-ach, a nie w bankach i że pożyczali w SKOK-ach, a nie w bankach. Szacujemy, jakie kwoty zostają w portfelach naszych członków dzięki korzystaniu z naszych usług. Przypomnę, że Kasy nie wypłacają dywidendy. Cała nadwyżka przeznaczona jest na kapitał Kas. Dzięki temu nasi członkowie korzystając z usług Kasy mają lepsze oprocentowanie oszczędności i tańsze kredyty. W ub.r. nasi członkowie zaoszczędzili 400 mln zł. Nie walczymy zatem o rekordowe wyniki Kas, walczymy o zyski naszych członków – mówił Grzegorz Bierecki. Dodał on, że SKOK-i doczekały się wreszcie dobrego prawa, które usprawni ich funkcjonowanie na rynku. Po wielu latach i trudnościach związanych z procesem legislacyjnym udało się wynegocjować przepisy, które będą stanowić dla SKOK-ów wiatr w żagle. – To, że SKOK-i istnieją stanowi korzyść nie tylko dla 2,5 mln gospodarstw domowych, lecz także dla tych, którzy nie należą do Kas. Bo fakt, że jesteśmy obecni wszędzie, dzięki sieci 1900 oddziałów, sprawia że wielkie korporacje muszą brać pod uwagę naszą ofertę.

Bierecki ponformował również, że pos. Maciej Łopiński ponownie złożył interpelację w sprawie akcji inspirowanej prawdopodobnie przez służby specjalne - ataku sprzed kilku lat na dolnośląskie SKOK-i z udziałem policji i komorników. Odpowiedź ministra sprawiedliwości na pierwszą interpelację w tej sprawie okazała się zbyt ogólnikowa i nie satysfakcjonująca posła.

{jumi [*9]}

a